Ministryně Dostálová odmítá právní výklad eurokomise. Obrázek si prý může udělat každý

26.04.2021 22:56

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v pondělí novinářům k závěrům unijního auditu střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) řekla, že proti sobě stojí dva právní názory, mezi kterými by měl rozhodnout jedině nezávislý soud. Úřady podle ní analyzují možné kroky, které by k získání soudního rozhodnutí vedly, píše iROZHLAS.cz. Audit jako takový u Soudního dvora Evropské unie podle kabinetu napadnout nelze.

Ministryně Dostálová odmítá právní výklad eurokomise. Obrázek si prý může udělat každý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj

V závěrečné auditní zprávě Evropská komise minulý týden konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože spolurozhoduje o směřování unijních peněz a současně ovládá Agrofert.

Ministryně Dostálová v pondělí řekla, že Komise se v auditu opřela zejména o český zákon a dospěla k výkladu, se kterým české orgány nesouhlasí. „Zastávají právní názor opřený o argumenty zaslané Evropské komisi, že k porušení předpisů nedošlo,“ konstatovala Dostálová.

Podle Dostálové si ze závěrů každý může o odlišných právních pozicích obou stran „udělat obrázek“. „Česká argumentace vychází z odborné právní argumentace bez ohledu na to, koho se podstata právního sporu týká. Reakce připravují odborníci několika resortů, kteří se zaměřují na odbornou, primárně právní stránku věci,“ uvedla Dostálová.

Původní zdroj ZDE.

Komise by měla posuzovat fungování českých řídicích a kontrolních systémů dotací podle evropského právního rámce. „To je finanční nařízení EU, to však definuje střet zájmů velmi obecně,“ dodala Dostálová.

EK se opřela o svůj výklad českého zákona o střetu zájmů, se kterým však české orgány nesouhlasí. „K porušení předpisů nedošlo, což je také důvod, proč analyzují možné právní kroky, které by vedly k získání soudního rozhodnutí,“ uvedla Dostálová.

Audit jako takový ale u Soudního dvora Evropské unie podle kabinetu napadnout nelze. „Sám o sobě nezakládá právní účinky a nelze ho považovat za konečný,“ uvedla Dostálová. Úřady proto hledají jinou cestu, jak se u soudu bránit. „Základem je, že musí existovat nějaké rozhodnutí EK nebo evropských orgánů, které bychom mohli napadnout,“ vysvětlila ministryně financí Alena Schillerová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…