Ministryně, která blekotala: Byla jsem unavená a lidé z ČT mě nutili

26.03.2012 19:55

S odstupem půldruhého měsíce považuje ministryně kultury Alena Hanáková své televizní vystoupení k církevním restitucím za dílčí selhání, k němuž se už nemíní vracet, neboť se z něj v mnoha ohledech poučila. V rozhovoru pro Katolický týdeník navíc uvádí, že pozvání do studia přijala až na poslední chvíli a vyčerpaná po celodenním jednání ve sněmovně. Několik dní po rozhovoru v ČT byla Hanáková médii titulována slovy o "ministryni, která blekotala".

Ministryně, která blekotala: Byla jsem unavená a lidé z ČT mě nutili
Foto: top09.cz
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková

Pro ministryni kultury Alenu Hanákovou zůstane asi nadlouho v paměti účast v pořadu Události, komentáře České televize, kam začátkem února přišla jako předkladatelka zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Moderátorovi Martinu Veselovskému nebyla schopna zodpovědět takřka nic. Ani jak se došlo k částce, podle níž má stát vyplatit církvím 52 miliard v hotovosti, ani to, zda bude zveřejněn seznam toho, co se církvím vydá.

Po uplynutí symbolických sto dnů hájení ve funkci vysvětluje pro Katolický týdeník okolnosti, které k jejímu tehdejšímu nezdaru vedly. „V inkriminovaném pořadu na ČT24 jsem původně vůbec neměla být hostem. Bylo dohodnuto, že mě zastoupí můj první náměstek František Mikeš, který se dané problematice dlouhodobě věnuje,“ říká ministryně s odstupem několika týdnů.

Podlehla nátlaku České televize

Tehdy to pro ni nebylo vhodné ani časově, protože byla od rána ve sněmovně, kde právě zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi předkládala. „Česká televize pak ale bohužel neakceptovala naši původní dohodu, že do Událostí komentářů přijde zmíněný náměstek, a ihned po sněmovním jednání mě začala bombardovat novými telefonáty,“ líčí šéfka resortu kultury, že s účastí v pořadu nepočítala.

„Neměla jsem už moc síly k odporu, takže jsem nakonec svolila, leč vyčerpání, únava a absence tiskového mluvčího, a tudíž i podkladů učinily své. Shrnu-li to: na poli komunikace to bylo jednoznačné selhání, ovšem selhání dílčí, k němuž se už nemíním vracet, neboť jsem se z něho v mnoha ohledech poučila,“ prohlašuje rezolutně Hanáková.

Nejlepší cesta, jak se vyrovnat s temnou totalitní minulostí

Přesto nevylučuje, že by se v budoucnu mohlo objevit něco, co by ji v této problematice mohlo ještě někdy zaskočit. „Majetkové vyrovnání státu s církvemi je velmi složitá a citlivá otázka, ale protože jsem překladatelkou zákona, musím ho samozřejmě podrobně znát a vědět, co církvím i naší společnosti přinese,“ uvědomuje si ministryně.

Přes všechny vášnivé diskuse i nelibost některých jedinců je však bytostně přesvědčena, že jde o správnou normu. „S temnou totalitní minulostí se nám dodneška nepovedlo se zcela vyrovnat a náprava křivd – morálních i majetkových – je tou nejlepší cestou, jak k onomu vyrovnání po více než dvaceti letech konečně dospět,“ konstatuje Hanáková.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prigožin „žije“? Vyneseny silné informace

15:16 Prigožin „žije“? Vyneseny silné informace

Kam zmizeli žoldnéři wagnerovců? Zdá se, že kremelský vládce Vladimir Putin nadále dokáže efektivně …