Miroslav Kalousek versus Jiří Vyvadil. Co dodat? Nahlédněte

30.03.2015 7:14

Je správné protestovat proti americkému konvoji? Nad tím se pro časopis Týden zamýšleli místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a advokát Jiří Vyvadil. Zatímco Vyvadil říká jednoznačné ano, Kalousek s protesty proti americkému konvoji zásadně nesouhlasí.

Miroslav Kalousek versus Jiří Vyvadil. Co dodat? Nahlédněte
Foto: David Daniel
Popisek: Konvoj americké armády míří do Vyškova

Vyvadil tvrdí, že protesty proti americkým vojskům na našem území jsou správné a užitečné. Odpor proti NATO a úvahy o jiném bezpečnostním uspořádání jsou prý zcela na místě, neboť NATO a USA dle advokáta a zakladatele spolku Přátelé Ruska představují kvůli svým aktivitám největší bezpečnostní ohrožení světového míru.

Posledním nebezpečným krokem Západu dle jeho soudu bylo vyvolání násilného puče, kterým byla odstraněna legitimně zvolená vláda ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Od počátku prý přitom bylo jasné, že musí vypuknout občanská válka, protože západ Ukrajiny údajně směřuje k Západu a východ Ukrajiny stejně kategoricky k Rusku. Výrazné zklidnění situace dle Vyvadila přinesly minské dohody, nicméně NATO a USA prý opět stupňují napětí a za každou cenu chtějí zatáhnout Rusko do vojenského konfliktu.

I proto jde Vyvadil do sporů o průjezdu amerických vojsk s jasným zadáním: „Češi proti NATO. Američané, veďte si války na svém vlastním území, když vás to baví, ale Evropu nechte na pokoji.“

Nemůžeme stát jako nazí v trní

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek spatřuje za protesty proti americkému konvoji relativně silnou proruskou lobby. Ruský vliv na naše domácí dění je prý nesrovnatelně vyšší než třeba v Polsku. Zároveň s tím dle Kalouska dochází v naší společnosti ke zpochybňování celého konceptu západní demokracie a vazeb na Spojené státy a další země Severoatlantické aliance.

„Čelíme tu bez nadsázky velmi zákeřnému útoku na základní hodnoty, které nám ještě před pěti lety přišly nezpochybnitelné. Svobodná společnost, občanská a lidská práva, rozdělení moci, parlamentarismus,“ uvádí Kalousek s tím, že vstup do struktur civilizovaného Západu byl přitom náš největší a nejmoudřejší výkon v nejnovější historii. A na tom prý nyní musíme trvat, neboť je to údajně v našem národním zájmu.

„Navíc v této nestabilní době a v našem senzitivním regionu na východní hranici západního světa nemůžeme stát jako nazí v trní bez silných spojenců,“ dodává Kalousek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …