Miroslava Němcová u Moravce ve věži: Jsem přesvědčena, že Andrej Babiš je produkt podsvětí. A pak ukázala vazby na Rittiga, Mrázka a Pitra

30. 4. 2017 13:37

V žižkovské věži proti sobě v nedělních Otázkách Václava Moravce zasedli bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a stávající předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Vzali si do prádla Andreje Babiše a to tak důkladně, že se to ministrovi financí určitě líbit nebude.

Miroslava Němcová u Moravce ve věži: Jsem přesvědčena, že Andrej Babiš je produkt podsvětí. A pak ukázala vazby na Rittiga, Mrázka a Pitra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová

Ministr financí v pátek předložil Poslanecké sněmovně dopis, v němž se pokusil vysvětlit svou aféru s korunovými dluhopisy od Agrofertu. Vedle vysvětlování ovšem nešetřil ani již dobře známými útoky na tradiční politické strany, které údajně o Babišovi neustále lžou, šikanují ho a snaží se ho z politiky vyštvat, jelikož jim nejde na ruku. Celý dopis má 21 stránek.

„Mám ho přečtený a mám ho dokonce s sebou,“ pochlubil se Hamáček. Vzápětí si do Babiše rýpl. „On svůj úkol zveřejnil velmi specifickým způsobem, protože ho napřed zveřejnil server iDnes.cz a potom teprve ho dostal předseda Sněmovny. Čekal bych, že napřed ten dopis dostane předseda Sněmovny, kterému to bylo adresováno," připomněl zásady slušného chování Hamáček. Nemluvě o tom, že Babiš si v tom dopise především stěžuje, jak na něj všichni útočí.

„Já si myslím, že ten problém je tak velký, že by pan ministr měl seznat, že ten problém je tak velký, že by měl sám odstoupit,“ řekl jasně Hamáček, Vzpomněl např. na kauzu exministra průmyslu Martina Kocourka z ODS, který z politiky odstoupil poté, co vyšlo najevo, že od své manželky „odklonil“ několik milionů. Odešel také exministr kultury za STAN Jiří Besser, který v jednom ze svých majetkových přiznání opomněl přiznat byt. Tito politici v podstatě v tichosti odstoupili.

„Já si myslím, že většina kauz, která skončila odchodem politiků, většinou začínala v Mladé frontě. Babiš umlčel tohodle hlídacího psa tím, že si ho koupil,“ zaznělo z úst Hamáčka.

Dáma se vyjádřila obdobně. „Pan předseda zmínil tu formální stránku dopisu, která je podle mého soudu naprosto truchlivá a takhle se ústavní činitel vyjadřovat nemůže,“ dala za pravdu Hamáčkovi Němcová. Ještě horší než forma dopisu je podle jejího názoru věcný obsah, z něhož se vlastně nedozvídáme nic nového. „Mně to v žádném případě neuspokojilo,“ konstatovala.  

Pokud jí dá za pravdu Sněmovna, tak by měl konat premiér Sobotka, když už nekonal v kauze Čapí hnízdo, kde podle Němcové Babiš vyvedl jednu svou firmu z holdingu, aby pro ni mohl čerpat evropské dotace a když čerpání skončilo, firma se do holdingu zase vrátila.

„Já jsem někde zaznamenala myšlenku premiéra, že to zavání podsvětím a pokud si toto myslí, tak není možné, aby takového člověka nechal být ministrem. ... Já jsem přesvědčena, že Andrej Babiš je produktem lidí působících na počátku 90. let v podsvětí,“ vypálila Němcová. Má na mysli možné vazby mezi Babišem, Ivo Rittigem, Tomášem Pitrem nebo Františkem  Mrázkem.  

Babiš podle političky buď tvrdí, že jsou na něj všichni politici zlí, nebo říká, že by nikdo slušný do politiky nešel. On v ní ovšem je a Němcová jen nechápavě kroutila hlavou nad tím, že uráží kdekoho.

„Všechny tyhle věci on si napíše do dopisu a pozuráží kdekoho. On šel do politiky jako predátor, který si čistí to prostředí kolem sebe. Existují důkazy o tom, jak se choval v podnikatelském prostředí a jak tragické důsledky to mělo,“ nešetřila ostrými náboji Němcová s tím, že Babiš z vlády sám neodejde a bude čekat na to, co udělá předseda kabinetu a posléze případně prezident republiky Miloš Zeman.

Odmítla také myšlenku, že Babiš nespolupracoval s komunistickou StB. Proč? Protože mu to dosvědčili jeho bývalí nadřízení z této organice.

Když se zase dostal ke slovu Hamáček, prohlásil, že je na předsedovi vlády a jeho stranickém šéfovi Bohuslavu Sobotkovi, jak se k tomu postaví. Ať už se rozhodne jak chce, tak podle Hamáčka tři a půl roku vedl vládu, která jednala v zájmu této země. Kdyby ANO nakonec vládu opustilo, tak podle předsedy Sněmovny zřejmě dovládne menšinový kabinet ČSSD a KDU-ČSL.

Pokud jde o již zmíněného pana prezidenta, Němcová tuší, jak se hlava státu zachová. Když předkládala svůj názor, znovu zaútočila na ministra Babiše. „Já si myslím, že tady to společenství Andrej Babiše a Miloše Zemana existovalo, existuje a existovat bude, protože ty jejich zájmy se protínají,“ vyjádřila svůj názor Němcová. Dáma nechápe, jak může Babiš po tolika letech v politice tvrdit, že je v politice stále nováčkem. „To ho diskvalifikuje úplně, protože po čtyřech letech v takto vysoké ústavní funkci říká, že politice nerozumí a proto půjde za prezidentem, aby mu poradil, tak mi to ukazuje na to, že tito dva pánové k sobě mají velmi blízko,“ řekla Němcová.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Moravec vytáhl průzkum společnosti Kantar TNS, podle něhož vládě důvěřuje 36 procent dotázaných. To po vládu není až tak špatné vysvědčení, kupříkladu v porovnání se závěrem kabinetu Petra Nečase.

Proč jste tak neschopní, vypálil Moravec na Hamáčka

Poměrně tristně ovšem vyznívá předvolební průzkum, který představil Moravec. V Lidovém domě možná zavládnou velké obavy. Podle tohoto průzkumu společnosti Kantar TNS získá Babiš se svým hnutím ANO 31,5 procenta. Druhá ČSSD by měla pouhých 12 procent. 11 procent by obdržela ODS, která předběhla i komunisty s 10,5 procenty hlasů. Stejných 10,5 by získala i dvojkoalice lidovců a Starostů a nezávislých, přičemž pro vstup do Sněmovny potřebují 10 procent jako dvojkoalice. Samotná KDU-ČSL by měla 7 procent. Za lidovci by skončila Okamurova SPD se 6,5 procenty. Stejných 6,5 procenta bylo přisouzeno TOP 09 Miroslava Kalouska. Tím končí výčet stran, které by se dostaly přes pětiprocentní hranici a tím vstoupily do Poslanecké sněmovny. Před branami dolní komory Parlamentu by se 4 procenty zůstaly Piráti a samostatní starostové se třemi a půl procenty.

Průzkum tak může těšit jak Andreje Babiše, tak sílící ODS.

Poté, co Moravec představil předvolební nálady voličů, obrátil se na Hamáčka a chtěl od něj slyšet, jak se dívá na pád své strany. „My to bereme velmi vážně,“ oznámil Hamáček s tím, že sociálním demokratům se nedaří prodat úspěchy vlády. Ukázalo se to třeba v okamžiku, kdy ministryně Marksová prosadila navýšení důchodů, přičemž toto navýšení prosadila navzdory Andreji Babišovi. Ten jako ministr financí seděl na penězích a odmítal přidat. V okamžiku, kdy ustoupil, spěchal s vyjádřením na sociální síť Twiitter, kde se pochlubil, že se mu podařilo navýšit důchody, popsal klasickou situaci sociální demokrat.  

Moravec na něj okamžitě zaútočil: „Proč jste tak neschopní?“ zeptal se moderátor Hamáčka natvrdo. „Možná je to tím, že se více soustředíme na samotnou práci a méně už na prezentaci té práce,“ posteskl si Hamáček.

Nakonec došlo i na kauzu bývalého hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly (ČSSD), který je přesvědčen, že za jeho pádem stojí také zájmy některých lidí z vedení sociální demokracie. Hamáček to důrazně odmítl. Vedení ČSSD se prý ve sporech na jihu Čech nijak neangažuje a jak to Hamáček čte, šlo o pokus hnutí ANO získat více moci, který ovšem nevyšel. Němcová v tomto Hamáčkovi dala za pravdu, ale neodpustila si připomínku, že Jiří Zimola má dále co vysvětlovat, protože případ s jeho chatou na Lipně není zanedbatelný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

První máj jak vyšitý, pošlapaný odkaz 17. listopadu. Místo oslavy svobody brutální Drahošova propaganda. Zhnusený Petr Žantovský hovoří o plivnutí do obličeje

7:52 První máj jak vyšitý, pošlapaný odkaz 17. listopadu. Místo oslavy svobody brutální Drahošova propaganda. Zhnusený Petr Žantovský hovoří o plivnutí do obličeje

TÝDEN V MÉDIÍCH Když šli lidé v roce 1989 cinkat klíči, tak chtěli svobodu. Právě svobodného étosu s…