Mládek: Rafinérie potřebují rozvoj, uvažujeme i o arabském investorovi

15.09.2014 9:10

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) mluvil o starosti státu, který si přeje rozvoj ropných rafinérií. Pokud prý nedostane příslib investic od polské strany, která ovládá Unipetrol, zvažuje i přístup arabských investorů do společnosti. Mládek tuto možnost upřednostňuje před zpětným odkupem Unipetrolu státem. Řekl to v rozhovoru pro Lidové noviny.

Mládek: Rafinérie potřebují rozvoj, uvažujeme i o arabském investorovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: TK ČSSD za účasti stínového ministra financí Jana Mládka, místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové a předsedy Svazu pacientů ČR Luboše Olejára

Problémy s dodávkami plynu z Ruska už nemá jenom Ukrajina. Jejich snížení hlásili v minulých dnech také Poláci a Slovensko. Co může očekávat Česko?. Lidové noviny se ptaly ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, zda má z ruské strany ujištění, že k nějakému omezení nedojde.

„Žádné ujištění nemám. Ale nevidím pro takové omezení jediný důvod. Čeští odběratelé za plyn platí a Rusko ho potřebuje prodávat. Nezávidím ale svým kolegům ze Slovenska a Polska, kteří jsou v daleko komplikovanější situaci,“ říká ministr a zdůrazňuje, že se naši sousedé jednak potřebují dohodnout na bezproblémových dodávkách plynu a zároveň je prý legitimní, že usilují o zajištění reverzního toku pro Ukrajinu.

Česko vydrží bez dodávek i půl roku

Podle ministra Mládka se ČR nemusí bezprostředně obávat zastavení dodávek plynu. Je prý v komfortní situaci. „Můj úřad provedl ve spolupráci s Evropskou komisí zátěžové testy, které ukázaly, že Česká republika bez jakýchkoliv omezení zvládne měsíční i půlroční výpadek dodávek plynu přes Ukrajinu.

Mládek dodává, že by zvládla i úplné zastavení dodávek plynu z Ruska, a to i kdyby nepřicházel plynovodem z Ukrajiny ani Nord Streamem. Je to údajně zcela nepravděpodobný scénář. Přesto prý příslušná ministerstva spolu s Evropskou komisí pracují na případných důsledcích. „Tam, kde jsou omezeny dodávky plynu, lidé začínají topit přímotopy – využívají elektrický proud. Testuje se třeba i riziko blackoutu."

Rafinérie potřebují investice

V rozhovoru pro LN hovořil Jan Mládek nejen o plynu, ale také o ropném průmyslu. Ministr průmyslu připustil, že stát uvažuje o pomoci investorů, a to včetně společností z Perského zálivu. Uvažuje se o jejich vstupu do společnosti Unipetrol. Ta totiž ovládá české rafinérie. „Dokážu si představit investory ze Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů nebo Kuvajtu,“ připustil Mládek.

„Obáváme se, že se do rafinérií dostatečně neinvestuje. Dlouhodobě tak mohou být ohrožena jak pracovní místa, tak i zásobování pohonnými hmotami,“ tvrdí Mládek.

Unipetrol v tuto chvíli ovládá polská skupina PKN Orlen, v ní má údajně stále rozhodující slovo polský stát. Z rozhovoru pro LN vyplynulo, že Česko nemá žádné ujištění či příslib investic do českých rafinérií. Proto by se vstup zahraničního investora do Unipetrolu prý jevil jako ideální.

Mládek odpovídal na otázku, jak by stát řešil případné nedostatečné investice do rozvoje rafinérií. „Řekl jsem tedy, že spíše než o zpětném odkupu Unipetrolu státem bychom dali přednost takovému řešení. Na stole je však samozřejmě i varianta, že Poláci budou do rafinérií investovat. My se nevyhýbáme žádné variantě, máme jen starost o budoucnost rafinérií,“ vysvětlil ministr.

Je dobré, když investor má peníze i ropu

V LN Mládek také odhalil, proč se zdá být arabský investor dobrým řešením. „Upřímně řečeno, my bychom byli raději, kdyby potenciální investor měl nejen peníze, ale také nějakou ropu. Aby tu vznikl pod jedním majitelem celý řetězec navazujících činností – od těžby až po provozování benzinek. Problém Unipetrolu spočívá v tom, že konkuruje firmám, které takový řetězec mají. A když máte jenom část, jste v horší situaci,“ vysvětlil ministr v LN.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…