Moc Putinovi zatemnila mozek. Je to stejná snůška lží jako v roce 1968. Na varování jaderné mocnosti odpovídá poslanec TOP 09

1. 9. 2014 20:02

Slova ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že Rusko sice ozbrojený konflikt nechce, ale je třeba mít na paměti, že je jednou z největších jaderných mocností, vyvolala u českých politiků – jak již ParlamentníListy.cz uvedly v sobotu - vlnu nevole. Třeba někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) hovořila v této souvislosti o otevřeném vyhrožování ničivou válkou. To si ale nemyslí někdejší premiér Jiří Paroubek (LEV 21). Podle něj sice má Rusko velmocenské zájmy, ale bylo by moudré alespoň některé z nich respektovat.

Moc Putinovi zatemnila mozek. Je to stejná snůška lží jako v roce 1968. Na varování jaderné mocnosti odpovídá poslanec TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Mírové řešení ukrajinské krize se stále nerýsuje, naopak se konflikt na východní Ukrajině postupně vyostřuje. Minulý týden dokonce NATO obvinilo Kreml z porušení ukrajinské suverenity, na což prezident Putin reagoval. V odpovědi zdůraznil, že Rusko sice ozbrojený konflikt nechce, je třeba ale mít na paměti, že je jednou z největších jaderných mocností. Také popřel, že by ruští vojáci operovali na východní Ukrajině.

„Mohu rovnou říci: Rusko je daleko od toho, aby se nechalo vtáhnout do nějakých rozsáhlých konfliktů. Nechceme to a ani se k tomu nechystáme,” řekl Putin, ale hned dodal: „Dovoluji si připomenout, že Rusko je jednou z nejsilnějších jaderných velmocí. To nejsou slova, ale skutečnost.“

ParlamentníListy.cz proto v sobotu oslovily tři desítky českých politiků s dotazem, jak vnímají slova Putina a co z nich lze vyvozovat. Mezi odpověďmi pak zaujala například slova bývalé předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), která si myslí, že Putinova slova nelze brát jinak, než že jde o otevřené vyhrožování ničivou válkou.

„Z dosavadního průběhu, kdy Rusko - tedy vlastně Putin - anektovalo v rozporu s mezinárodním právem Krym, kdy lhali o ruských maskovaných jednotkách, kdy předvedli světu nechutné pokrytecké divadlo s humanitárním konvojem, nelze brát zmínky o jaderné velmoci jinak než jako otevřené vyhrožování ničivou válkou. Takové výroky nesděluje ten, kdo ctí právo, suverenitu cizí země, kdo usiluje o mír a spolupráci. Tak mluví agresor,“ uvedla v sobotu pro ParlamentníListy.cz Miroslava Němcová. Reagovali ale i další.

O den později se ovšem redakci s názorem přihlásili ještě i jiní politici, mezi nimi třeba bývalý premiér Jiří Paroubek a nynější místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Paroubek: Respektujme Rusko!

„To, že je Rusko jaderná velmoc, je fakt. To, že se velká část politiků Západu chová, jako by Rusko bylo v rozvratu jako za alkoholika prezidenta Jelcina, je také zřejmé. Rusko má zkrátka velmocenské zájmy a je moudré alespoň některé respektovat,“ zmínil v reakci na slova Putina Jiří Paroubek.

Ing. Jiří Paroubek

  • LEV 21
  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Podle jeho mínění ale prý regulérní ruská vojska na území Ukrajiny neoperují.

„Rusko chce mezi svým územím a územím zemí NATO nárazníkové neutrální území. Němci - Merkelová a Gabriel - to ostatně také velmi pragmaticky připouštějí. Pochybuji, že by se regulérní jednotky ruské armády zapojily do bojů na východní Ukrajině. Proč by to Rusko dělalo? Poslední vojenské úspěchy povstalců svědčí o tom, že to není potřeba,“ vysvětlil k tomu Paroubek.

Topkař František Laudát má ale na věc zcela jiný názor.

„Tento specifický druh ruské pravdy znám z roku 1968 u nás. Tehdy sovětští vojáci distribuovali takzvanou Bílou knihu. Byla to děsivá snůška lží. A dnes na Ukrajině? Rusové na dovolené, výměny i ruských zajatců, separatisté sestřelují ukrajinská letadla. Kde asi vzali rakety? Putin právě píše svoji Bílou knihu – chce mír a naznačuje přitom, že má jaderné zbraně. Jeho moc mu asi zatemnila mozek. Národy okolo Ruska by měl spíše lákat na svobodu a prosperitu, ne snít o novém Sovětském svazu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz František Laudát.

Sobotka: Putinova slova vedou k eskalaci napětí

Připomeňme, že na Putinovo varování západních mocností před tím, aby si nezahrávaly s jadernou velmocí, reagoval o víkendu i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Tato jeho slova vedou opět pouze k eskalaci napětí. Není to žádný pozitivní signál, ani ukázání cesty, po níž se vydat," uvedl Sobotka a připomněl přitom první světovou válku, která začala před 100 lety. Podle něj tehdejšímu střetu předcházela podobná prohlášení a ultimáta a následně z toho vznikl obrovský konflikt.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ocenění musí rozdávat vážený prezident, jinak jej znehodnocuje. Dnes je důstojnější to odmítnout. Byli jsme na demonstraci za Hermanova strýce Bradyho, který dorazil osobně

20:49 Ocenění musí rozdávat vážený prezident, jinak jej znehodnocuje. Dnes je důstojnější to odmítnout. Byli jsme na demonstraci za Hermanova strýce Bradyho, který dorazil osobně

REPORTÁŽ „Řeknu vám jednu věc, co mi na vás vadí. To, že nechodíte k volbám. Jde o demokracii,“ vytk…