Mocenský boj v ODS: Kuba s Pospíšilem proti Blažkovi. A Nečas...

16. 5. 2013 14:15

Podle zdroje ParlamentníchListů.cz dobře obeznámeného s děním v ODS se uvnitř strany začínají přeskupovat aliance.

Mocenský boj v ODS: Kuba s Pospíšilem proti Blažkovi. A Nečas...
Foto: red
Popisek: ODS, ilustrační foto

Zdá se, že na jedné straně vzniká aliance mezi prvním místopředsedou strany a ministrem průmyslu Martinem Kubou z jihočeské ODS a místopředsedou ODS a exministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem z ODS v Plzeňském kraji proti ministru spravedlnosti a místopředsedovi ODS Pavlu Blažkovi z jihomoravské ODS.

Kompaktní Morava

Větší, „bendlovská“, část středočeské ODS by měla být na straně Kuby, zatímco tluchořovská spíše na straně Blažka. Dlouhodobě také existuje spojenectví jihomoravské ODS a moravskoslezské ODS.

„Samozřejmě bude zajímavé, na kterou stranu se přikloní Petr Nečas. Jelikož Morava ale většinou drží pohromadě, lze očekávat, že Nečas ze Zlínského kraje se přidá spíše na stranu Blažka. Morava vždy těžila z toho, že byly Čechy roztříštěné,“ řekl ParlamentnímListům.cz dobře informovaný zdroj.

Bude volební kongres?

V ODS se hovořilo o tom, že po debaklu ODS v prezidentských volbách a klesajících preferencích strany pohybujících se kolem deseti procent by podzimní kongres ODS mohl být volební. „Jestli bude podzimní kongres volební, to dnes neví nikdo. Stát se může všechno,“ řekl redakci zdroj.

Na posledním kongresu spojenectví jižní Moravy, jižních Čech, tluchořovské části středních Čech a protisvobodovské části pražské ODS prosadilo do vedení strany Martina Kubu, Pavla Blažka a Tomáše Chalupu.

Nečas dostal na posledním kongresu výstrahu

Petr Nečas dostal v poslední předsednické volbě jenom šedesát procent hlasů. A kandidatura Ivana Fuksy mu byla výstrahou, protože prý tehdy Nečas chtěl, aby se do vedení nedostali Blažek s Kubou. Prý k tomu využil primátora a předsedu pražské ODS Bohuslava Svobodu.

„Lidé nás nemají rádi kvůli jiným věcem, to by se rozdělili na skupiny. Je to proto, že nemají důvěru k těm tvářím, mají je spojené s nejrůznějšími příběhy. Chceme-li být věrohodní, musíme zvolit nové tváře,“ řekl tehdy Svoboda v rozhovoru pro server iHNed.cz. Kandidáti na nového lídra občanských demokratů, ministr spravedlnosti Pavel Blažek ani ministr průmyslu Martin Kuba, jimi ale podle primátora nejsou: „Nejsou to úplně nové tváře, možná v něčem lepší, ale ne nové tváře.“

Boj o sněmovní kandidátky

V ODS se už nyní také pomalu připravuje boj o místa na kandidátkách do sněmovních voleb. Který bude o to krutější, že se neočekává, že ODS obhájí výsledek z minulých sněmovních voleb, čili bude poslaneckých křesel o dost méně. Strana zaznamenala zřejmý pokles členské základny. V roce 2012 měla ODS 25 245 členů. Letos to je o skoro čtyři tisíce méně, a to 21 545.

Vůči současnému vedení se ale již začínají ozývat kritické hlasy: „Dlouhodobě se ukazuje, že naše vedení je odtržené od reality a neví, co si přeje členská základna. A už vůbec neví, co si přejí naši voliči. Když dospějeme do takové situace, bývají volební preference a výsledky takové, jaké jsou,“ řekl v rozhovoru pro iDnes.cz z 15. května nově zvolený předseda ODS v Královéhradeckém kraji Martin Puš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agrofert nechal zlikvidovat firmu? Získali jsme zcela nový pohled na věc v souvislosti s vaší bývalou prací, paní Slonková

15:50 Agrofert nechal zlikvidovat firmu? Získali jsme zcela nový pohled na věc v souvislosti s vaší bývalou prací, paní Slonková

Novinářské duo Slonková a Kubík se v posledním díle svého investigativního pořadu Zvláštní vyšetřová…