Mohli jsme mít i o padesát procent vyšší mzdy, míní Švejnar. Přidal i kritiku Zemana

27.02.2015 21:00 | Zprávy

Jan Švejnar, ekonom působící v USA, zavítal do pátečního Hyde parku České televize. Vyjádřil se nejen k české ekonomice, které prý schází nějaké dlouhodobější vize. Přiklonil se k evropské integraci, kterou považuje za dobrou, ale nelze ji uspěchat. USA si prošly občanskou válkou, než se sjednotily, připomněl. Stranou jeho pozornosti nezůstal ani ruský prezident Vladimir Putin, který prý v 21. století uplatňuje politiku století devatenáctého. Zkritizoval i prezidenta Miloše Zemana.

Mohli jsme mít i o padesát procent vyšší mzdy, míní Švejnar. Přidal  i kritiku Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Švejnar

V úvodu se zabýval finanční ústavou, kterou se snažily prosadit pravicové vlády a teď v tom pokračuje i levicová vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), politici ale musí dát pozor na to, aby si ponechali dostatečný prostor k realizaci svých politických záměrů v ekonomice. Jak ale bude vláda sestavovat dlouhodobě vyrovnaný rozpočet, pokud se soustavně zadlužuje: Podle Švejnara je důležité, aby vláda šetřila na horší časy, pokud se zrovna ekonomice daří.

Ekonomice se daří. Jak to pozná "obyčejný člověk"?

"Příliš velká restrikce může škodit," varuje ekonom před příliš tvrdou politikou škrtů, která by jinak také mohla nastat. Viděli jsme to prý ostatně v minulých letech. "Přebytky bych ukládal, kdybychom rostli rychleji než o dvě procenta a v delším horizontu," radil Švejnar.

A co hmotná odpovědnost politiků, měli bychom ji zavést? "Pokud se vláda chová zodpovědně, tak to není potřebné. Kdyby se ale chovala nezodpovědně, pak by to mohlo pomoci," uvedl host.

České ekonomice se daří lépe, než analytici očekávali a poměrně vesele se v tomto směru tváří i Švejnar. "Obyčejný člověk" to pozná např. tím, že snáz najde práci, nebude mu tolik hrozit, že práci ztratí a měl by mu i růst plat. "Ekonomika se odlepila ode dna a teď musíme doufat, že to vydrží. Problém je v tom, že zatím na straně vlády nevidím opatření pro střednědobý a dlouhodobý růst."

Některé věci, které rozjel ministr financí Andrej Babiš (ANO), považuje za dobré. Zmínil např. důraz na lepší výběr daní. Na druhé straně zopakoval, že mu schází nějaké střednědobé a dlouhodobé vize na využití lidského potenciálu naší země.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…