Mordor na východě není Rusko, ale Turecko. Americký analytik přehledně sepsal prezidentu Obamovi, proč by měl vyměnit spojence

26.11.2015 19:54 | Zprávy

Spojené státy by se konečně měly vykašlat na Turecko. Prezident Erdogan totiž není o nic lepší než Putin, avšak s jedním zcela zásadním rozdílem. Turecké zájmy se od těch západních zcela liší a v boji proti terorismu je tak Rusko mnohem důležitější a předvídatelnější spojenec. Tvrdí to Doug Bandow, spisovatel a politický analytik z think tanku Cato Institute na webu Forbes.

Mordor na východě není Rusko, ale Turecko. Americký analytik přehledně sepsal prezidentu Obamovi, proč by měl vyměnit spojence
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Hned na úvod Bandow předesílá, že ze sestřelené ruské stíhačky třetí světová válka nebude. „Ale Ankara tím jasně ukázala, kde stojí. S Islámským státem proti Západu. Ospravedlnění tureckého členství v NATO a garance Spojených států bránit Ankaru je dávno pryč. Nezodpovědné činy Turecka dokazují, že není žádným spojencem USA,“ píše Bandow.

USA se podle Bandowa snažily bojovat proti Daeši mnoha způsoby, které je jen postupně uvrhávaly do ohromného střetu regionálních zájmů. Ať už se snažily vystrnadit Asada, přesvědčit státy Perského zálivu, aby přestaly podporovat teroristy, či přesvědčit Turecko ke spolupráci, vždy se jen točily ve spirále.

„Zatímco ruský záříjový vstup do války pobouřil Washington, Moskva ukázala jasnou mysl a realismus,“ komentuje Putinův příchod do Sýrie Bandow. Ruský prezident chce zkrátka podpořit svého spojence Bašára Asada v boji proti radikálním islamistům. A s tím vlastně nikdo nemohl nic udělat, jen slovně protestovat.

„Nicméně turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ze sebe udělal hlupáka, když jeho armáda sestřelila ruské letadlo, které se účastnilo náletů na území pod kontrolou an-Nusrá. Tvrzení obou vlád se rozcházejí, nikdo však nevěří tomu, že by Putinova vláda měla nepřátelské úmysly vůči Ankaře,“ píše Bandow a samotné sestřelení označuje za provokaci, ke které Turecko nemuselo sáhnout.

„Cílem zřejmě bylo narušit operace Moskvy proti islámským radikálům a/nebo odradit budoucí ruské nálety na Ankarou podporované islamisty. Tato akce byla zcela očividně v rozporu se zájmy Washingtonu,“ napsal Bandow a dodal, že jak NATO, tak Obama vyjádřili Turecku pochopení a poradili mu, aby se snažilo situaci v klidu řešit. „Není dostačující ‚odradit od eskalace‘, jak řekl prezident Barack Obama, Washington by se měl poučit z hořké lekce turecké proradnosti a zrušit alianční vztahy.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ben Kuras o džihádu: Jak jednou něco dobyjí, věří, že to je navěky jejich

22:01 Ben Kuras o džihádu: Jak jednou něco dobyjí, věří, že to je navěky jejich

Spisovatel Benjamin Kuras a docent Radim Valenčík v rozhovoru s Antonínem Dolákem hovořili o svých z…