Možná budete překvapeni, jaké ministry zavedli v této arabské zemi

29.02.2016 18:26

Premiér Spojených arabských emirátů Muhammad ibn Rašíd al-Maktúm nedávno překvapil mezinárodní komunitu ohlášením zavedení nových ministerských postů. Jsou jimi ministr pro štěstí či pro toleranci nebo také post ministra pro mládí. A ten obsadila dvaadvacetiletá dívka. Na webu Project Syndicate se al-Maktúm rozhodl vysvětlit, proč k tomu vlastně došlo.

Možná budete překvapeni, jaké ministry zavedli v této arabské zemi
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

„V těchto změnách se odráží to, co jsme si odnesli z událostí v našem regionu za posledních pět let,“ napsal al-Maktúm s tím, že jako zcela zásadní se jeví snaha vyjít vstříc mladým lidem, kteří tvoří více než polovinu všech obyvatel arabských zemí. „Bez energie a optimismu mládí nemohou společnosti růst a vyvíjet se; jsou vskutku odsouzeny k zániku.“

„Když vlády opovrhují mladou generací a brání jí v cestě za lepším životem, prásknou tak dveřmi do tváře celé společnosti,“ píše premiér a dodává, že jedna z příčin událostí, jež nazýváme arabským jarem, bylo právě i malé množství možností uplatnění pro mladou generaci.

„Jsme hrdí na to, že Spojené arabské emiráty jsou mladou zemí. A jsme hrdí na naše mládí. Investujeme do nich a dáváme jim větší pravomoci právě proto, že oni jsou naší budoucností,“ píše al-Maktúm s tím, že dnešní mládež lépe umí zpracovávat vědomosti a technologie, což je také jeden z důvodů, proč v Emirátech založili zvláštní radu mladých a také mají dvaadvacetiletou ministryni.

„Také jsme se poučili z těch stovek tisíců mrtvých a milionů uprchlíků v našem regionu, že sektářský, ideologický, kulturní a náboženský fanatismus jen přilévá olej do ohně hněvu,“ napsal a dodal, že to je nepřijatelné. „Musíme studovat, šířit a praktikovat toleranci – a naučit k ní naše děti tak, že je budeme vzdělávat a sami jim půjdeme příkladem.“

Proto také vznikl post státního tajemníka pro toleranci, jenž má dosavadní situaci v mnohém vylepšit, a udělat tak ze SAE „zářný příklad pro jejich sousedy“. „Když byl arabský svět tolerantní a schopný přijímat ostatní, následoval jej celý svět: Od Bagdádu po Damašek a Andalusii a ještě dál jsme byli majákem vědy, znalostí a civilizace, protože lidské hodnoty byly základem našich vztahů se všemi civilizacemi, kulturami a náboženstvím,“ vysvětluje al-Maktúm.

Je podle něj naprosto zásadní začít přemýšlet dopředu a zbavit se závislosti na ropné ekonomice, což je cíl, na který SAE vynaložily velké finanční prostředky. „Dosáhnout takového cíle znamená přehodnotit náš legislativní, administrativní a ekonomický systém ve snaze oprostit se od závislosti na ropě.“

„Napsáním tohoto komentáře chci vyslat jasný vzkaz ostatním v našem regionu, že změny dosáhneme pouze vlastníma rukama. Náš region nepotřebuje supersilnou vnější moc, která by zastavila jeho úpadek; potřebujeme vnitřní moc, která dokáže překonat tuhle nenávist a netoleranci, které ničí život v mnoha sousedních zemích,“ píše al-Maktúm a apeluje na to, aby si jednotlivé vlády uvědomily, že je třeba dát moc do rukou lidem, nikoli se nad nimi snažit vykazovat větší kontrolu. „Vláda by ve zkratce měla vytvořit prostředí, ve kterém budou lidé tvořit a užívat si vlastního štěstí.“

Se zmínkami Aristotela, arabského učence Ibn Chaldúna i Ústavy Spojených států amerických al-Maktúm připomíná, že je to právě štěstí, které je cílem mnoha lidí. Dokonce i OSN volá po změnách v kategorizaci úspěšnosti vlád jednotlivých zemí, která by se již neměla odvíjet od síly ekonomiky, ale od pocitu štěstí občanů té které země. „Soustředit se na štěstí je možné a zcela oprávněné. Štěstí lze měřit a jeho vyhodnocení je předmětem mnoha studií a výzkumů,“ dodává s tím, že výzkumy ukazují, že šťastnější lidé mají lepší kvalitu života a jsou schopni také lepších výsledků ve všech ohledech.

„Štěstí jednotlivců, rodin a zaměstnanců, jejich spokojenost s jejich životy a optimismus pro budoucnost jsou zcela zásadní pro naši práci, která vede napříč všemi vládními sektory,“ vysvětluje al-Maktúm a dodává, že jejich cílem je nyní vytvořit společnost, ve které budou lidé šťastní. „A doufáme, že náš proces bude prospěšný i ostatním v regionu. Základ je jednoduchý: národní rozvoj založený na ústředních hodnotách, vedený mladými lidmi a soustředěný na budoucnost, ve které každý dosáhne štěstí.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…