Applebaumová je přesvědčena, že v rámci své strategie usiluje ruský prezident Vladimir Putin o rozdělení západní aliance a podkopání důvěryhodnosti NATO a EU. V neposlední řadě se prý snaží o to, aby se světový pořádek vrátil před rok 1990. „Pro své cíle podporuje Moskva jakékoli euroskeptické politické strany. Lhostejno, jestli jde o krajní pravici, či krajní levici typu řecké Syrizy. Rusko využívá i svých kontaktů v Londýně a k dispozici má zpravodajský televizní kanál RT, prostřednictvím něhož šíří propagandu v Rusku i do okolního světa. Stejně tak je tomu ve Francii, kde zapůjčila rusko-česká banka Národní frontě Marine Le Penové 9 milionů eur a dalších 30 milionů je prý na cestě,“ uvádí americká publicistka.
„I přes značné obavy se však můžeme uklidňovat tím, že Velká Británie a Francie jsou zavedené a tradiční demokracie. Řecko zase patří k dlouholetým členům Evropské unie. Nebezpečí hrozí v postkomunistických zemích východního bloku. Takovým příkladem může být Česká republika,“ uvádí Applebaumová a shrnuje ve zkratce politické události, které se v naší zemi odehrály v posledních letech. „Po pádu předchozí vlády v roce 2013 v důsledku korupčního skandálu byl český internet doslova zaplaven útoky na všechny politiky. Jeden bývalý ministr mi říkal, že ty servery, které ho obviňovaly z korupce, nyní útočí na Ukrajinu a podporují ruskou anexi Krymu,“ píše Applebaumová.
celý text publikovaný v britském magazínu Spectator najdete ZDE

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro