Muž, který řídí cestu Trumpa do Bílého domu: Namyšlený a arogantní narcis. Ale...

12.08.2016 10:22

Dostat republikánského kandidáta Donalda Trumpa do Bílého domu má za úkol Paul Manafort. Muž, který již ve Washingtonu lobboval za africké diktátory či v Kyjevě radil Viktoru Janukovyčovi. Píše o něm server iDnes.cz.

Muž, který řídí cestu Trumpa do Bílého domu: Namyšlený a arogantní narcis. Ale...
Foto: repro youtube.com
Popisek: Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA

„Vyhraje,“ je přesvědčen o Trumpově úspěchu sedmašedesátiletý lobbista. „Pokud to nepoděláme – a tím myslím i sebe, tak vyhraje,“ řekl také listu The Huffington Post s tím, že to není těžký závod. Strategii má také jasnou: Nechat Trumpa být Trumpem. „Donalda Trumpa nezměníte. Jeho nemůžete řídit,“ dodal lobbista.

Ve volební kampani je Manafort již od března, velmi rychle odstavil tehdejšího manažera kampaně Coreyho Lewandowského. Pro něj tato role však není nic neobvyklého. Během své čtyřicetileté kariéry totiž již řídil několik republikánských konventů v Americe, pracoval ale i pro diktátory, autokraty a oligarchy celého světa. Ti byli klienty jeho lobbistické firmy Black, Manafort, Stone and Kelly, kterou založil v roce 1980.

Původní text ZDE.

Pracoval tak například pro konžského diktátora Josepha-Désiré Mobutua, který mu měl zaplatit za vylepšení image milion dolarů. Lobboval také za vůdce angolského hnutí UNITA Jonase Savimbiho. Toto hnutí stálo mimo jiné za únosem Čechoslováků v roce 1977. Práce pro Savimbiho, kdy mu Manafort vyšlapal cestičku v USA, podle historiků prodloužila občanskou válku v Angole hned o několik let.

Na prezidentské kampani spolupracoval Manafort také již vícekrát – v roce 1976 pro Geralda Forda, ta však skončila neúspěšně. O několik let později pak byl i v týmu Ronalda Reagana. 

Prsty měl i v Evropě – ve Francii se podle serveru iDnes.cz zapletl do takzvané Aféry Karáčí, jež se točila kolem ilegálních provizí z prodeje ponorek Pákistánu. V roce 2005 pak pracoval pro jednoho z nejbohatších mužů světa na Ukrajině, Rinata Achmetova. Byl i stratégem, jenž pomohl Viktoru Janukovyčovi. Naučil jej vystupování před kamerami i řečnit v ukrajinštině. A dovedl jej tak k volebním úspěchům. Když Janukovyč po majdanských protestech prchl ze země, Manafort zůstal a Stranu regionů přetavil v Opoziční blok. 

Kolegové Manaforta vnímají jako namyšleného, arogantního, egoistického narcistu. Je však také proslulý detailním přístupem k řešení problémů.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…