My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

18.12.2018 17:04

Do svého pořadu Podtrženo sečteno na XTV si Luboš Xaver Veselý pozval znovu komentátorku Karolinu Stonjekovou. V jejích komentářích došlo na štrasburského útočníka, Babišův střet zájmů, cenzuru z Bruselu, situaci ČSSD i pakt OSN o migraci. „Mně současná ČSSD připomíná faráře Otíka,“ svěřila se Stonjeková a dodala varování pro ODS před „nemastným, neslaným“ předsedou.

My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého
Foto: Repro Youtube
Popisek: Komentátorka Karolina Stonjeková v Podtrženo sečteno na XTV

Jako první Veselý Stonjekové předhodil titulek, podle kterého štrasburský atentátník křičel „Alláh je veliký“. „Velký není jenom Bůh, ale i ten malér, ve kterém Evropa je,“ okomentovala to komentátorka. Zmínila, že útočník byl potomek migrantů, tedy rodilý Francouz. A že toto je varování a bylo to varování i před útokem, že potomci migrantů se nedokáží do společnosti integrovat, necítí se ve společnosti doma, a proto se pak přiklánějí například k salafismu. A můžeme z toho prý usuzovat, že kvůli velkému počtu migrantů, kteří přišli v této vlně, nás podobné problémy v Evropě prý čekají i za 15 let.

Anketa

Dělal Andrej Babiš v roce 2018 České republice v zahraničí ostudu?

11%
89%
hlasovalo: 16213 lidí
Další na řadě byl střet zájmů Andreje Babiše. Stonjeková popsala jeho střet zájmů jako „jasný“, ale dodala, že tento střet zájmů má současný premiér již 6 let a teď najednou si toho všiml Evropský parlament. „A to vzbuzuje obavu, že se tady protly takové dvě linky. Jedna linka je ta domácí, kdy politické strany, které si s Andrejem Babišem už nevědí rady, to zkoušejí o úroveň výš, jestli by s ním něco nepořídili na evropské úrovni. A druhá linka je, že Česká republika byla v rámci V4 taková hodně odbojná, spolu s Maďarskem a Polskem. Víme, že Maďarsko a Polsko již byly klepnuty přes prsty a jediné, co tam chybělo, bylo trochu klepnout přes prsty nás,“ teoretizuje Stonjeková. A v případě Maďarska a Polska se prý EU pletla do věcí, které jí nepříslušely, ale v případě dotací to tak říci nejde. Kauza prý jen tak neodplyne, ale u Babišova elektorátu mu prý neublíží.

Xaver Veselý pak přešel k fake news, dezinformacím a „ruské propagandě“, se kterou chce Brusel prý bojovat s pomocí Facebooku a Googlu. Stonjekové to připomenulo boj s mandelinkou, „americkým broukem“. „Když se na to podíváme, tak to není nic než cenzura, ale zabalená do takového lepšího a společensky přijatelnějšího a samozřejmě lépe ospravedlnitelnějšího balíčku,“ popsala Stonjeková takové úmysly. A prý je zájem na tom, aby se v budoucnu šrouby ještě víc utáhly.

„Dotkli jsme se berly mrazilky, kdo se k Babišovi přichýlí, už neprocitne,“ zněl další titulek, který měla Stonjeková okomentovat. Nejdříve pochválila jeho autora Milana Chovance za přirovnání a pak přidala svoje: „Mně současná ČSSD připomíná faráře Otíka z legendárního filmu Slunce, seno, kdy jde polem a lamentuje: ‚Kolo mi vypustili, ventilky zahodili a košíček rozšlapali.‘ To je podle mě přesnější popis současné 6 nebo 7procentní sociální demokracie.“ A dodává, že navzdory vyviňování Milana Chovance i sociální demokraté aktivně přispěli ke svému nezdaru. Uvedla, že jim určitě neprospěl Bohuslav Sobotka jako předseda. „Budiž to varováním třeba pro ODS, k jak smutným koncům to vede, když si strana ve svém čele nechá takový ten neslaný, nemastný úřednický typ,“ varovala stranu Petra Fialy analytička. Další problém ČSSD podle ní je, že se strana odklonila od svého programu a ke slovu přišli lidé jako Dienstbier, Marksová-Tominová nebo Valachová, kteří se dle dnešního slovníku nazývají „sociální progresivisté“, což voliče progresivistů nepřilákalo a tradiční voliče poslalo k Babišovi. U ČSSD ještě zůstali v rámci návrhu ministryně Maláčové na obědy zdarma: „Výsledek bude ten, že sociální demokracii to nepomůže, ANO na tom získá body a daňový poplatník to zaplatí.“

A jako poslední se řešil pakt OSN o migraci. Že jsme se nepřipojili pro nás podle Karoliny Stonjekové nemusí nakonec nic znamenat. Podle ní není největším problémem závaznost či nezávaznost, ale to, že mění pohled na migraci. Doposud jsme se na ni podle Stonjekové dívali jako na něco, co musíme krátkodobě strpět v případě války či humanitární krize. „Teď vlastně říkáme, že se s tou migrací nejenom smiřujeme, ale že pro ni budeme ještě vytvářet podmínky, aby byla bezpečná, aby byla řízená. Jinými slovy, že tu migraci vlastně budeme podporovat,“ vykládá rozhodnutí Stonjeková, protože dříve byla migrace spojena s rizikem, což působilo jako odstrašující faktor, nicméně nyní prý říkáme: „Klidně přijďte.“ Xaver Veselý na to namítl, že my jsme se nepřipojili. Na to odvětila Stonjeková, že se připojily další země okolo nás: „Když do nich budou proudit desetitisíce migrantů, řízeně a bezpečně, tak to bude, chtě nechtě, měnit i náš životní prostor tady v Evropě, takže to ovlivní i nás, i když jsme se k tomu nepřipojili.“

Celý pořad ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…