NATO má nového šéfa. Funkce se ujal expremiér Norska Stoltenberg. Očekává se umírněnější styl

01.10.2014 15:19

Funkce generálního tajemníka Severoatlantické aliance se dnes ujal bývalý norský premiér Jens Stoltenberg. V čele NATO nahradil dánského expremiéra Anderse Fogha Rasmussena, který Alianci vedl pět let. NATO čelí v současné době mnoha výzvám, k těm nejvážnějším patří konflikt na Ukrajině. Podle analytiků proto bude zajímavé sledovat, jaký postoj bude v tomto případě Stoltenberg zastávat, uvedla agentura AP.

NATO má nového šéfa. Funkce se ujal expremiér Norska Stoltenberg. Očekává se umírněnější styl
Foto: Daniela Černá
Popisek: Dny NATO v Ostravě. Promluvil i prezident Miloš Zeman

Bývalý norský premiér je znám spíše jako mediátor, který se snaží najít konsenzus. Liší se tak od svého předchůdce Rasmussena, jenž neváhal použít ostré výrazy, mimo jiné na adresu Moskvy, kterou Západ obviňuje z podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny a tedy z podněcování ukrajinské krize.

Dosavadního šéfa kritizovalo Německo

„Očekávám mnohem umírněnější jazyk, bude se snažit o otevřený dialog," tvrdí norský analytik Kristian Berg Harpviken. Občas útočný Rasmussenův styl se někdy nezamlouval mimo jiné Německu. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, i přesto, že nezpochybňuje vliv Moskvy na dění na Ukrajině, v srpnu prohlásil: „Některé věci, které v posledních týdnech přišly z Bruselu, z velitelství NATO, nebyly vždycky prospěšné."

Výběr nového šéfa NATO ocenil i Putin

Stoltenberg byl jednomyslně vybrán jako Rasmussenův nástupce v březnu. Výběr tehdy na dálku ocenil ruský prezident Vladimir Putin. „Máme velmi dobré vztahy, včetně těch soukromých," uvedl Putin v rozhovoru pro ruskou státní televizi o Stoltenbergovi. „Jde o velmi seriózní, zodpovědnou osobu. Uvidím, jak se naše vztahy budou rozvíjet v jeho nové pozici," dodal.

Gratulační dopis Stoltenbergovi zaslal český premiér Bohuslav Sobotka. „Spojenectví v rámci NATO je pro Českou republiku základním kamenem naší bezpečnosti. Prostřednictvím našeho aktivního členství v Alianci přijímáme svůj díl odpovědnosti za mír v Evropě a v severoatlantické oblasti a za mezinárodní stabilitu," napsal Sobotka v dopisu, o kterém dnes informoval úřad české vlády.

Rasmussen se po působení v čele Severoatlantické aliance začíná věnovat své poradenské firmě Rasmussen Global, kterou založil. Jak na svých internetových stránkách uvádí, může poskytnout poradenství v mnoha oblastech, například pokud jde o mezinárodní bezpečnost, transatlantické vztahy či Evropskou unii.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…