Na Maďarsko se valí další tisíce uprchlíků

19. 9. 2015 9:41

Téměř 8 000 uprchlíků dorazilo během pátku a dnešního rána do Maďarska přes chorvatsko-maďarskou hranici. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na maďarskou policii. Maďarské úřady přesouvají běžence do tábora při rakouských hranicích, v noci jich tam dorazilo údajně kolem 4 000 a tisícovka už přešla do Rakouska.

Na Maďarsko se valí další tisíce uprchlíků
Foto: ReproFoto: DailyMail
Popisek: Imigranti na srbsko-maďarské hranici ničí plot

Počet běženců, kteří přešli z Chorvatska do Maďarska, dosáhl podle poradce maďarské vlády Györgye Bakondiho v pátek večer 4 400. Dnes ráno policie oznámila, že jejich počet již překročil 7 800. Podle Budapešti nebyl transfer dohodnut a Maďarsko bude vstupu uprchlíků z Chorvatska do schengenského prostoru bránit.

Uprchlíci byli autobusy a taxíky přepraveni na hraniční přechody Letenye, Beremend a Gyékényes. Na maďarskou hraniční železniční stanici Magyarbóly dorazil z Chorvatska vlak s téměř 1 000 běženci, informovala DPA.

Bakondi v této souvislosti obvinil Chorvatsko, že tamní úřady prý ani tuto akci s Budapeští nijak předem nekoordinovaly. Chorvatské úřady nicméně zdůraznily, že přeprava běženců byla s Maďarskem předem dohodnuta. Prázdný vlak se z Maďarska do Chorvatska i s policejním doprovodem vrátil, přestože podle maďarských úřadů měli být chorvatští policisté zadrženi.

Maďarsko uprchlíky z Chorvatska transportuje dál k rakouským hranicím. Podle chorvatského serveru 24sata jich na maďarsko-rakouské hranice dorazily v noci zhruba 4 000. Tisíc z nich se již přesunul do rakouského města Heiligenkreuz, které leží asi půldruhého kilometru od hranic. Odtud běženci míří autobusy do Štýrského Hradce a Vídně.

Dalších tisíc uprchlíků během dneška očekávají rakouské úřady v pohraničním Nickelsdorfu, uvedla rakouská agentura APA. Po příjezdu budou autobusem přepraveni do Vídně. Situace na ostatních maďarsko-rakouských přechodech je údajně klidná.

Uprchlíci proudí do Chorvatska ze Srbska poté, co byla uzavřena srbsko-maďarská hranice. Chorvatský premiér Zoran Milanović v pátek prohlásil, že Chorvatsko se sice o migranty postará, ale nemůže je na svém území nechat. Bude je proto posílat dál do Evropské unie přes Slovinsko a Maďarsko.

Za poslední tři dny vstoupilo do Chorvatska podle místní policie 17 089 migrantů. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker nabídl v pátek Chorvatsku technickou a logistickou podporu, která by mu měla pomoci příliv utečenců zvládnout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…