Na Ukrajině prý dojde k zásadním změnám. Američané údajně ztratili trpělivost s Porošenkem i Jaceňukem

01.01.2016 7:15

Expert na země bývalého Sovětského svazu Josh Cohen ve svém blogu publikovaném na webu tiskové agentury Reuters kritizuje Ukrajinu za její nedostatečnou snahu skoncovat s korupcí. Prezident Porošenko by měl podle Cohena odvolat premiéra Jaceňuka, a pokud prý nepřidá také on sám, měl by rovněž odstoupit.

Na Ukrajině prý dojde k zásadním změnám. Američané údajně ztratili trpělivost s Porošenkem i Jaceňukem
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

Americký viceprezident Joe Biden si při své návštěvě Ukrajiny nebral žádné servítky. Na půdě parlamentu hovořil zcela otevřeně o tom, že zemi „rozežírá korupce jako rakovina“. Varoval také prezidenta Petra Porošenka, že Ukrajina má poslední šanci něco s tímto obrovským problémem udělat, jinak Spojené státy zastaví svoji finanční pomoc. „Tón Bidenova proslovu byl nediplomatický, ale on měl naprostou pravdu. Ukrajina potřebuje radikální reformy. Ovšem i po osmnácti měsících u moci Porošenko stále odmítá postavit se čelem korupci. Je nejvyšší čas, aby tak konečně učinil a v opačném případě raději odstoupil,“ tvrdí bývalý vysoký americký úředník se specializací na země bývalého Sovětského svazu Josh Cohen.

Cohen upozorňuje na to, že za rok z ukrajinského státního rozpočtu v důsledku korupce zmizí 12 miliard dolarů a podle žebříčku nejzkorumpovanějších zemí světa sestavovaného Transparency International patří Ukrajině 142. příčka ze 174 hodnocených zemí. „Ukrajina je na tom dle tohoto žebříčku dokonce hůř než Uganda, Nikaragua nebo Nigérie. Obyčejní lidé jsou nuceni dávat úplatky ve všech oblastech každodenního života. Když chtějí registrovat vozidlo, dostat své dítě do školky či potřebují zdravotní péči atd. Za největší korupcí ovšem stojí malá skupina oligarchů, která ve svých rukách drží 70 % ekonomiky země. V důsledku jejich konání byla vytvořena společenská vrstva, která stojí nad zákonem. Patří sem politici, soudci, žalobci a samozřejmě samotní oligarchové,“ tvrdí Cohen.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Jak Cohen upozorňuje, zkorumpovaní ukrajinští politici se navíc mohou spolehnout na ochranu oficiálních úřadů před evropskými vyšetřovateli. „Po dvou letech vyšetřování zahájilo Švýcarsko proces proti spojenci premiéra Arsenije Jaceňuka Mykolovi Martiněnkovi. Ten čelí obvinění z toho, že přijal úplatek ve výši 30 milionů dolarů, který mimochodem prošel přes jistou českou společnost. Přes opakované výzvy ke spolupráci však ukrajinské úřady Martiněnka chrání a odmítají jej vydat spravedlnosti. Totéž se týká vyšetřování bývalého ministra ekologie Mykoly Zlochovského, kterého viní britští vyšetřovatelé z přijetí úplatku 23 milionů dolarů. Ukrajinští soudci však nutí Brity, aby Zlochovskému opět umožnili přístup k jeho účtům a celý případ uzavřeli,“ kritizuje Cohen.

Podle Cohena by měl Porošenko v prvé řadě okamžitě propustit současného státního žalobce generála Viktora Šokina, který je nejenom ze strany Spojených států obviňován ze sabotování reforem. Za druhé ukrajinskému prezidentu doporučuje, aby prodal své miliardové obchodní impérium. Už jenom proto, že to slíbil při nástupu do prezidentského úřadu. „Porošenko je jediný z deseti nejbohatších Ukrajinců, kterým v posledním roce stoupaly zisky. Jeho banka pokračuje v expanzi v době, kdy ostatní přicházejí o bankovní licence. Jedna z jeho společností navíc nyní získala velkou státní zakázku, což představuje jasný konflikt zájmu,“ píše Cohen a dodává, že Porošenko samozřejmě musí konečně podniknout razantní kroky v boji proti korupci.

Cohen vedle výše uvedeného nabádá Porošenka, aby vyměnil současného premiéra Arsenija Jaceňuka. A to i přesto, že si prý zaslouží pochvalu za prosazení bolestivých reforem v oblasti hospodářství a konkrétně v oblasti energetiky. Cohen však Jaceňukovi vyčítá, že není schopen přijmout zodpovědnost za boj proti korupci. „Navíc sám Jaceňuk čelí vyšetřování z korupčního jednání, což opravdu není to, co by Porošenko potřeboval u druhého nejmocnějšího politika v zemi,“ míní Cohen, který sice uznává, že Ukrajina nějaké kroky v oblasti boje proti korupci sice podnikla, ale k radikálním reformám toto úsilí mělo daleko. „Porošenkovým hlavním úkolem je připojit se při prosazování všech nutných změn k hlavnímu reformnímu proudu. Pokud to odmítne, měl by skutečně odstoupit,“ uzavírá Cohen.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…