Na Vysočině se zrodila koalice. Bude v ní ČSSD i ANO

10. 10. 2016 20:10

Základem krajské koalice na Vysočině budou ČSSD a ANO. Obě volební strany získaly ve volbách dohromady 20 křesel v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu. ČSSD i ANO preferují trojčlennou koalici, při dalších jednáních budou hledat třetího partnera, píše ČTK.

Na Vysočině se zrodila koalice. Bude v ní ČSSD i ANO
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman při třídenní návštěvě kraje Vysočina spolu s hejtmanem Jiřím Běhounkem (ČSSD)

Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD), podle nějž se na tom zástupci ČSSD a hnutí ANO dohodli během dnešního úvodního vyjednávání. „Výsledek voleb nás k tomu jednoznačně opravňuje,“ řekl Běhounek. O výsledku dnešního jednání a o všech možných variantách složení koalice bude ve středu jednat krajský výkonný výbor ČSSD. Názory na třetího partnera jsou podle Běhounka rozdílné, bude se dále vyjednávat. Programové priority ČSSD a ANO jsou podle Běhounka podobné. „Jde nám o Vysočinu, nemáme tam žádný spor, detaily budeme rozebírat,“ uvedl hejtman.

Podle volebního lídra ANO Jana Pavlíka jsou při výběru třetího koaličního partnera ve hře všechny úspěšné strany. Běhounek uvedl, že by však případná koalice s SPD a SPO měla jen 23 mandátů, což je málo. Za ideální počet označil 25 až 27 mandátů. O požadavcích na místa v radě a další funkce se dnes podle obou lídrů nejednalo. Běhounek dodal, že zásadní je, že dvě po volbách nejsilnější strany se domluvily.

Vítězem krajských voleb v Kraji Vysočina se stala ČSSD před ANO a KDU-ČSL. Z celkových 45 mandátů v krajském zastupitelstvu jich sociální demokraté získali 11, o šest méně než v minulých volbách. Hnutí ANO má devět křesel a lidovci budou mít stejně jako po volbách v roce 2012 sedm zastupitelů. V novém krajském zastupitelstvu bude také šest zástupců KSČM. Pět křesel má ODS, koalice Starostové pro Vysočinu čtyři a koalice SPD a SPO tři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlisté, připravte si kapesníky. Lidé už vaše lži prohlédli. Jste dutí, hlásíte se k tomu, co už dávno odumřelo, vzkazuje Jiří Vyvadil

9:14 Havlisté, připravte si kapesníky. Lidé už vaše lži prohlédli. Jste dutí, hlásíte se k tomu, co už dávno odumřelo, vzkazuje Jiří Vyvadil

Někdejší senátor za ČSSD Jiří Vyvadil má za to, že ideály listopadu 1989 jsou mrtvé. Vyjma Pražanů p…