Na pulty knihkupectví přichází arabské mýty, legendy a pohádky

14. 2. 2016 12:08

Král světla, jeden z posledních titulů nakladatelství Argo, zavede čtenáře až ke kořenům arabské literatury. Výběrová publikace Jiřího Tomka nabízí texty z oblasti Sýrie, Íránu, Egypta či Súdánu. Jedná se o aktuálně nejzajímavější titul pro všechny zájemce o studium arabských kořenů, co se literatury týká.

Na pulty knihkupectví přichází arabské mýty, legendy a pohádky
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Arábie, ilustrační foto

Kniha prozaika Jiřího Tomka (v minulosti se podepsal rovněž pod Legendy staré Arábie) je reprezentativním souborem žánrů arabské lidové vypravěčské tvorby. V jeho mýtech se prolínají staroarabské (předislámské) mytické náměty s lidovými, nábožensko-legendárními a koranickými vyprávěními islámské epochy.

Legendy, báje a pověsti barvitě líčí tradice o vládcích jihoarabských říší a starých zaniklých kmenech a vypravují příběhy o pouštních beduínech a o slavných králích a královnách předislámské doby. Součástí souboru je i rytířská epopej, humoristická novelka a pohádková milostná romance. V lidových pohádkách osmi arabských zemí jsou snad zastoupeny všechny typy arabské lidové pohádky, které obsahují spoustu velice neobvyklých pohádkových motivů a fantastických elementů.

  • více o titulu ZDE

Soubor je doprovázen jak doslovem o původu a vzniku arabské lidové i pololidové literatury, tak i charakteristikou vybraných textů. Pro zájemce o hlubší studium je k dispozici seznam použité literatury: arabské, dostupné české, stejně jako anglicky psané. O ilustrace se postarala v minulosti Zlatou stuhou ověnčená Tereza Ščerbová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je rána. Přišel průzkum preferencí z Polska, který raději neukazujte českým žurnalistům

19:55 To je rána. Přišel průzkum preferencí z Polska, který raději neukazujte českým žurnalistům

Kdo sleduje zpravodajství České televize, texty Luboše Palaty a vůbec zpravodajství českých médií o …