Nám jde o život, varuje exministr Svoboda. Kvóty podle něj mají smysl

15.02.2016 19:37

Exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pondělním Interview ČT24 promluvil o sporu Visegrádské čtyřky s Německem, o hrozícím rozdělení Evropy, ale také o tom, že bychom se měli inspirovat v Izraeli. Země je celá obehnána plotem a také my musíme ochránit celé hranice EU. A uprchlíky, kteří už v Evropě jsou, rozdělit podle kvót. Pojďme se domluvit, na základě jakých kritérií si uprchlíky rozdělíme, žádá Svoboda.

Nám jde o život, varuje exministr Svoboda. Kvóty podle něj mají smysl
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Cyril Svoboda na besedě v Poděbradech o české a evropské zahraniční politice

„Do jisté míry se státy Visegrádské čtyřky bouří... Jestliže my na všechno říkáme ne, co přichází z tvrdého jádra, tak to není Německem vnímáno dobře,“ poznamenal Svoboda hned na úvod. EU počítá s tím, že státy společenství spolupracují jak na ochraně hranic, tak i jinak. „Musí se trvat na plánu A. Víte, to je, jako když vstupujete do manželství. Pokud si hned na začátku řeknete, že se rozvedete, pokud to nevyjde, to manželství bude stát za pendrek,“ upozornil host.

„Plot někde v EU není řešení,“ upozornil Svoboda. Má za to, že musíme chránit celé vnější hranice EU. V tom bychom se měli poučit od Izraele. Ten by se s některými věcmi nepáral. Izrael obehnal celé své území plotem,“ připomněl.

V4 poučuje každého, jak to má dělat

Pokud se ale budeme vzpírat kvótám, riskujeme, že Německo přebere uprchlíky, nechá si ty kvalitní, nechá si lékaře, učitele, právníky a ostatní pošle pryč. Co bude dál? No, ti lidé půjdou k nám, oni se nevrátí domů,“ doplnil k tématu někdejší šéf české diplomacie.

„V4 poučuje každého, jak to má dělat. Ale když se potom hlasuje o nějakém společném řešení, jsme proti. Ochrana vnějších hranic je založena na solidaritě,“ zdůraznil. Faktem je, že Rakousko např. už zavírá hranice, ale činí tak proto, že je přeplněné. Pak se Rakušané podívají k nám a zjistí, že tu máme pár desítek migrantů. „Když to necháme na systému dobrovolnosti, každý stát se zachová stejně jako Česká republika. Kdo je tady chce? Nikdo,“ udeřil Svoboda. Čeští politici na základě toho obavy občanů ještě posilují a doufají, že na tom získají politické body.

Podle Svobody má smysl nutit lidi žít i v zemích EU, kde se jim to nelíbí. Z tohoto hlediska mají kvóty smysl. „My můžeme říct: Ty jsi prchl před válkou, dali jsme ti azyl, a pokud o něj stojíš, budeš žít tady!“ Krátce řečeno, systém kvót má smysl. Má však smysl jedině v případě, že si ohlídáme přístupové cesty na starý kontinent. „Dá se to zvládnout,“ vyjádřil názor exministr. „Nám jde o život a musíme sjednotit síly,“ apeloval na politiky.

Kvóty určitě nejsou dokonalým řešením, ale někdejšího šéfa české diplomacie žádné nenapadá. Měli bychom proto kvóty přijmout a dohodnout si parametry, na jejichž základě uprchlíky rozdělíme. Stejně tak bychom si měli říci, že pošleme vojáky členských států na vnější hranice společenství, a hájit tento prostor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…