Nářez Štěpána Kotrby před kamerou: Šojdrová neví, co činí, to u křesťanů bývá zvykem. To nebyla solidarita, ale citové vydírání vlády a prezidenta

23.09.2018 10:36

Téma (ne)přijetí syrských sirotků rozebíral v pořadu Horké téma ParlamentníchListů.cz moderátor Radim Panenka s analytikem Štěpánem Kotrbou.

Nářez Štěpána Kotrby před kamerou: Šojdrová neví, co činí, to u křesťanů  bývá zvykem. To nebyla solidarita, ale citové vydírání vlády a prezidenta
Foto: Praha TV
Popisek: Štěpán Kotrba jako host pořadu Horké téma

Anketa

Jste rádi, že Sněmovna odmítla usnesení žádající přijetí sirotků ze Sýrie?

97%
3%
hlasovalo: 22636 lidí

„Česká republika by mohla pomoci, kdyby... Musíme si uvědomit, jestli tak činíme, nebo chceme činit se souhlasem syrské vlády, protože stále jsme zemí, která má s Asadovou zemí diplomatické vztahy. Ta země neumožňuje adopci dětí. Musíme si také uvědomit, jestli chceme přijímat děti, kterým říkáme sirotci, natrvalo, nebo na dočasnou dobu,“ podotkl úvodem Kotrba. Následně poukázal, že je nutné těmto dětem zabezpečit vzdělání. „A řekněme si, kolik učitelů je schopno se domluvit plně arabsky,“ poznamenal s tím, že je nutné tyto děti buď vyučovat v arabštině, nebo je učit česky. To by však podle jeho slov bylo komplikované.

„Šojdrová mluvila o uprchlickém táboře v Řecku. Řecko už není válečná zóna, ale bezpečná země. Nelze a není nutné transportovat děti z této země dál,“ poukázal také Kotrba. 

„Je to naivní gesto. Oni nevědí, co činí, což u křesťanů bývá poměrně zvykem. Nejsme schopni říct, zda to jsou sirotci, nebo zda to jsou nezletilé osoby bez doprovodu. Nejsme schopni ani říct, že jsou opravdu nezletilí,“ poznamenal Kotrba a varoval před tím, aby se za dětmi nevypravili všichni příbuzní.

„Slovo sirotek bych používal velmi opatrně. Jejich věk bych bral bez testů velmi opatrně, s rezervou, protože se už ví, že migranti lžou o svém věku, o svém původu. A pokud bych pomáhal, tak bych pomáhal jako lazarité,“ zmínil Kotrba. 

Kotrba celou věc nenazývá aktem solidarity, ale aktem citového vydírání prezidenta ČR a premiéra ČR. Zároveň také zmínil, že lidovci se chtějí zviditelnit před nadcházejícími volbami. „Každé procento je v předvolební situaci KDU-ČSL dobré. Ta situace je polarizována dlouhodobě neměnným způsobem,“ řekl Kotrba. „Nedovedu si představit, že by si Michaela Šojdrová neuvědomovala ty obtíže, které by s přijetím syrských sirotků byly,“ poznamenal. A varoval i před tím, aby Česko nepřijalo dětské vojáky. 

Šojdrové pak nepřisuzuje špatné úmysly, ale neznalost a nezkušenost. „Pravděpodobně navštívila tábor, kde byli chlapci, tak tedy mluvila jen o chlapcích. Pravděpodobně lze v těch táborech najít i jiné věkové kategorie. Smysl by mělo maximálně vozit sem předškolní děti, které lze naučit česky. Sedmnáctileté chlapce nepřesvědčíte o ničem,“ míní Kotrba. 

„Česká republika by mohla a zvládla by přijmout padesát lidí, to v každém případě. Nejde o prezentaci, jde o to, že by to bylo technicky možné, je otázka, jestli to je politicky možné. Padesáti dětmi to začne, pak budeme muset přijímat tisíce uprchlíků. Dovedu si tak představit pouze principiální ne. Česká republika nezvala nikoho do Evropy, nebude se tak na migrační vlně podílet,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: vef

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

4:40 „Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

Po smrti zpěváka Josefa Laufera mnozí připomínají jeho píseň o Svobodné Evropě a kapitánu Minaříkovi…