V poslední době je Česká republika kritizována za odklon od odkazu prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Podle Lídy Rakušanové je to škoda. Bouráme si totiž něco, na čem bychom měli stavět a podkopáváme si základnu aktivního občanství. Sám Václav Havel byl podle ní aktivním občanem. Obětoval tomu víc, než by většina z nás byla schopná. „Vytváří se tady atmosféra, že to bylo všechno zbytečné. To je problém, téměř katastrofa. Na druhou stranu vidím kolem sebe lidi, kteří si bourání odkazu Václava Havla nenechají líbit. To je nejdůležitější,“ míní Rakušanová.
Ladislav Jakl na jednu stranu uznává symbolickou roli Václava Havla, nicméně bychom se o něm měli bavit a vzájemně se neumlčovat. „Není žádným sprostým činem se o jakékoli historické osobě normálně bavit, diskutovat, s něčím souhlasit, nesouhlasit, kriticky hodnotit. Mám pocit ale, že to na příští léta a staletí má být podle některých zakázáno. Už výraz, že se odkláníme od odkazu, budeme se nálepkovat, že je někdo renegát, odpadlík od té pravé víry. Václav byl člověk, byl jednu dobu života politik víceméně vyjmutý z běžné denní kritiky, to byla jeho tehdejší výsada. Nemyslím si, že by bylo třeba zpochybňovat tu jeho symbolickou roli, ale o komkoli bez výjimky se bavme, neumlčujme se a neokřikujme se.“
Tady končí veškerá legrace
Na jeho slova velmi kriticky zareagovala Monika Pajerová. „Myslím si, že pan Jakl pobyl na Folimance dost dlouho a možná studuje pořád v Institutu Václava Havla. Nerozumím, co nám chce sdělit. Ale tady končí veškerá legrace. Po 25 letech nejenže se odkláníme od odkazu, my zpochybňujeme celou prozápadní, proevropskou orientaci země a máme prezidenta, který cestuje po světě, klaní se v Číně, nadbíhá ruskému Putinovi a místo toho, aby se zasadil za okupovanou Ukrajinu, tak vede řeči, že z nějakých byznysových důvodů my nemáme už hájit lidská práva?“ obula se ostře i do současné hlavy státu.
Na otázku moderátora pořadu, proč obrací k Miloši Zemanovi, když se právě věnují Václavu Havlovi, odvětila, že je to z toho důvodu, že nám tu po smrti Václava Havla zůstaly ty dvě otřesné figury opoziční smlouvy, Miloš Zeman a Václav Klaus, notabene placení ze stejných peněz pana Kellnera a PPF. A Václav Havel už tu není, takže se nemůže bránit. „Ale naštěstí jsme naživu my ostatní, kteří si ideály listopadu 1989 naštěstí pamatujeme, a já jsem ráda, když vidím dnes mladé lidi, že jsou schopní zvednout prapor a jít dál a říct, to není náš prezident,“ uvedla Pajerová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš