Podle Mertlíka nikdo nepočítal především s tak razantním poklesem cen ropy. I to ovlivňuje nízkou inflaci v Česku. V zásadě je k nám dovážena deflace. Překvapení nad ekonomickým vývojem vyjadřoval i Holub, ačkoli v tuto chvíli je to spíše pozitivní jev pro českou ekonomiku.
„Momentálně jsme v situaci, kdy je to příznivý šok,“ podotkl Holub s tím, že peníze ušetřené za benzín či naftu mohou lidé investovat do koupě jiného zboží, vyráběného např. v Česku. Situace v eurozóně je poněkud komplikovanější.
Francie i Řecko oslabují Evropu. Pokud jde o Spojené státy...
Mertlík ale na toto varování obratem reagoval, že je EU připravena na případnou další krizi, než tomu bylo v letech 2009 a 2010. Specifická situace je pak v Řecku, kde se podařilo provést jen některé reformy. „Investoři ale v tuto chvíli chápou Řecko jako izolovaný ostrov, jehož problémy se nepřenášejí dále,“ dodal rektor. Slabší euro spolu s tíživou situací v Rusku rozhodně nepřeje turismu a zemím, které z něj žijí, jako jsou Španělsko či Řecko. „Ta země potřebuje radikální reformy na trhu práce a odstranění takových těch cechů, které tam fungují,“ pokračoval Mertlík.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp