Naši politici už šíří chaos nejen v zahraničí, ale i doma, udeřil Oskar Krejčí

08.05.2016 15:37

Politolog Oskar Krejčí hodnotí ekonomické a politické vyhlídky EU. Je toho názoru, že to nejsou vyhlídky nijak růžové, protože evropští politici šíří chaos už nejen v zahraničí, ale i u sebe doma. Ani ekonomicky se nemáme příliš na co těšit, protože přetrvává kapitalistický systém, v němž většinu bohatství světa drží úzká skupina nejbohatších a většina lidstva pracuje, aniž by měla nějaké jistoty.

Naši politici už šíří chaos nejen v zahraničí, ale i doma, udeřil Oskar Krejčí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

„Když se například podíváte na aktivity Evropské komise v souvislosti s migrací, vidíte nejen, že na sebe strhává více pravomocí, než ji nadělila Lisabonská smlouva – samozřejmě v linii představ Berlína. Hlavně ale vidíte, že politici a úředníci už nešíří chaos pouze v zahraničí, ale přenáší chaos i domů. Je to ztráta orientace, zvyknutí si na aktuální situaci jako na normální, byť včera byla mimořádnou,“ poznamenává Krejčí v rozhovoru pro PrvníZprávy.cz.

Tato nejistota lidstvu nepomáhá. Pokud jsou miliony lidí bez práce a další desítky milionů nevědí, jak dlouho si jí udrží, jak by mohl být svět v klidu. Spokojeni mohou být jen ti nejbohatší lidé na planetě, kteří drží většinu majetku na světě. Kapitalismus jim navíc dává jistotu, že vlády nenechají největší firmy padnout. Nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na kauzu OKD. Další zdroj nejistoty představují bleskové technologické změny.

„Podle českých odborářů ohrožuje čtvrtá průmyslová revoluce 40 % pracovních míst. Vzdělání přestává být pracovní jistotou. Na obzoru je rozkastovaná společnost – je jen otázka, jestli budou kasty propojovány předstíranou demokracií, nebo odděleny novými fašizoidními zákony. Ať tak či onak, institucionalizace kastovnictví v západní společnosti probíhá,“ doplňuje Krejčí.

Aby těch nejistot nebylo málo, ekonomika Spojených států se dál potýká s problémy, zatímco ta čínská dál sílí. Peking se v podstatě snaží vytvořit alternativní finanční centrum k tomu americkému a podle Krejčího se to daří. Celková zadluženost států se odhaduje na 60 bilionů dolarů a na Spojené státy z toho připadá 19 bilionů. Vítejte v nestabilním světě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…