Nebureš už je zase Bureš. První ohlasy na rozsudek o Babišovi

12.10.2017 11:22

Slovenský ústavní soud dnes zrušil pravomocná rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, podle nichž šéf hnutí ANO Andrej Babiš je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně. Senát ústavního soudu tak vyhověl stížnosti Ústavu paměti národa (ÚPN), který se ohradil, že uvedené verdikty porušily jeho práva. Ústavní soud vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání, soud se bude muset řídit právním názorem ústavního soudu. A první reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Nebureš už je zase Bureš. První ohlasy na rozsudek o Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

„Takže Nebureš už je zase Bureš,“ okomentoval krátce glosátor Petr Paulczynski.

„Bude se slovenský Ústavní soud hlásit českému úřadu na kontrolu financování volebních kampaní?“ poznamenal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„Jeho voličům je to ale asi stejně šumák, co?“ zeptala se advokátka Klára Long Slámová.

Anketa

Kolik dostane ve volbách TOP 09?

40%
6%
1%
4%
1%
hlasovalo: 9322 lidí

„Každý, kdo by nyní uvažoval o tom, že půjde do případné vlády s člověkem, který je nejen obviněn z trestného činu, ale navíc spolupracoval se zločineckou a totalitní mocí před rokem 1989, ztrácí nejen veškerý morální kredit, ale i legitimitu pro to, aby mohl vést zemi. Překrucovat historii se v posledních letech učíme všichni velmi efektivně. Ale slovenský ústavní soud dokázal, že to nebude možné donekonečna a že není možné, aby jednomu estébákovi jiný estébák dokazoval, že nebyl estébák,“ zmínila pak mimo jiné ve svém komentáři Johana Hovorková na serveru Forum24.cz. Podle jejích slov nezbývá než slovenskému ústavnímu soudu poděkovat za odvahu.

Původní text ZDE.

Ústavní stížnost podal ÚPN po lednovém rozhodnutí Nejvyššího soudu SR, který odmítl mimořádný opravný prostředek, jímž se ÚPN snažil zvrátit spor s Babišem. Ve prospěch Babiše na Slovensku předtím rozhodly okresní i krajský soud. ÚPN tvrdil, že bývalí příslušníci StB, kteří svědčili v Babišův prospěch, nebyli před výpovědí zbaveni mlčenlivosti.

Bratislavský rodák Babiš, jehož hnutí je podle průzkumů favoritem nadcházejících voleb do české Poslanecké sněmovny, vědomou spolupráci s StB popírá dlouhodobě. Archivní dokumenty tvrdí, že v roce 1980 se stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií, coby agenta s krycím jménem Bureš, získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale u slovenského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. ÚPN soudům předložil 12 různých svazků, ve kterých je Burešovo jméno uvedeno. Instituce v minulosti neuspěla ve vícero soudních sporech ohledně evidence osob v dokumentech tajné policie v komunistickém Československu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…