Nebyla to ikona, ale člověk, píše Dolejš o Fučíkovi. Ten má dnes výročí

23. 2. 2013 12:48

Je tomu přesně 110 let, kdy se narodil novinář, spisovatel a oddaný komunista Julius Fučík. Autora Reportáže psané na oprátce popravili v září 1943 nacisté pro účast v protinacistickém odboji.

Nebyla to ikona, ale člověk, píše Dolejš o Fučíkovi. Ten má dnes výročí
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Setkání u sochy Julia Fučíka na Olšanských hřbitovech

Fučík do komunistické strany vstoupil hned po jejím vzniku v roce 1921. Od roku 1929 pracoval v Rudém právu, a jako takový působil mj. jako dopisovatel v Moskvě. Fučík byl zdatný žurnalista a schopný divadelní kritik. Od roku 1939 působil v komunistickém odboji. Krátký, ale dobrodružný život Julia Fučíka skončil na popravišti 8. září 1943 v berlínském Plötzensee. Poúnorový komunistický režim ho vyzdvihl jako hrdinu.

„Smyslem připomenutí jeho osoby je demytizovat ho jako nástroj ideologie a vrátit mu rozměr živého člověka s jeho klady i zápory, s kriticky svobodným přístupem i k jeho literárnímu dílu,“ vyjádřil se k výročí komunistický poslanec Jiří Dolejš.

Politik upozorňuje dále na to, že v době ohrožení země nacismem se Fučík stal velkým obráncem české národní tradice.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…