Nechceme malovat čerta na zeď, ale... Mach, Payne a Pajonk předvedli veřejnosti, jaký tragický konec prý může potkat EU

24.11.2017 17:45 | Zprávy

REPORTÁŽ Děkujeme, rozejděme se a začněme si pak dobrovolně pomáhat. Tak by se dal krátce popsat plán Svobodných. „Evropskou unii nelze reformovat, směřuje nevyhnutelně k nedemokratickému autoritativnímu režimu,“ varoval europoslanec Jiří Payne. Byli jsme u toho, když Svobodní představovali svou alternativu uspořádání starého kontinentu. Text se jmenuje „Jde to i jinak“.

Nechceme malovat čerta na zeď, ale... Mach, Payne a Pajonk předvedli veřejnosti, jaký tragický konec prý může potkat EU
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Europoslanec Jiří Payne a bývalý europoslanec Petr Mach ze Svobodných představili svou vizi

„Administrativa v Bruselu ve svých rukou soustředila obrovskou nekontrolovatelnou moc. Dům postavený na špatných základech spadne, a EU má špatné základy. Proto chceme diskusi o tom, jak by mohla vypadat spolupráce evropských států jinak než v současné podobě,“ varoval dál Jiří Payne. V řadě s ním Petr Mach a Tomáš Pajonk, tedy starý a nový předseda Svobodných, představili v jedné pražské kavárně vlastní alternativu Evropské unie.

Poslední třesk

Nejdříve se jich však ParlamentníListy.cz zeptaly, jak podle nich může vypadat ten „poslední třesk“, jak se Evropská unie rozpadne. Hypoteticky řečeno, jestli půjde o obdobu francouzské revoluce anebo o mírný proces, kterým na konci roku 1992 zaniklo Československo. „Zadrhne se spolupráce a najednou bude na stole požadavek, aby to politici řešili. Dobrým příkladem je rozdělení Československa. Slováci byli tehdy velmi nabroušení a Češi měli nutkání jim to ukázat. Nestalo se a výsledkem jsou velmi dobré vztahy. Jednání o brexitu jdou opačnou, jugoslávskou cestou. Chcete odejít, tak budete muset platit, obchod skončí a tak. Pro Evropu máme scénář – ‚Pojďme se dohodnout‘, tedy československou cestu,“ řekl europoslanec Payne.

Podle čerstvého předsedy Svobodných Tomáše Pajonka nedojde k poklesu evropské spolupráce přímou rebelií, není důvod. „Nicméně, bohužel, společná evropská armáda asi vznikne a bude hrozbou pro vzpurné regiony. Takže se spíš stane, že jednotlivé státy přestanou evropské směrnice implementovat či je budou implementovat, ale nebudou vymáhat jejich dodržování. Udělá se zákon, který omezí chemický průmysl, jak se nyní plánuje, a euroskeptické státy ho budou obcházet. My, Češi, tohle umíme. A postupně bude všechno upadat,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

11:04 Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

„Přes některé rozpory lze s jistotou říci, že nikdo neplánuje žádnou invazi do naší země, ani s Rusk…