„Administrativa v Bruselu ve svých rukou soustředila obrovskou nekontrolovatelnou moc. Dům postavený na špatných základech spadne, a EU má špatné základy. Proto chceme diskusi o tom, jak by mohla vypadat spolupráce evropských států jinak než v současné podobě,“ varoval dál Jiří Payne. V řadě s ním Petr Mach a Tomáš Pajonk, tedy starý a nový předseda Svobodných, představili v jedné pražské kavárně vlastní alternativu Evropské unie.
Poslední třesk
Nejdříve se jich však ParlamentníListy.cz zeptaly, jak podle nich může vypadat ten „poslední třesk“, jak se Evropská unie rozpadne. Hypoteticky řečeno, jestli půjde o obdobu francouzské revoluce anebo o mírný proces, kterým na konci roku 1992 zaniklo Československo. „Zadrhne se spolupráce a najednou bude na stole požadavek, aby to politici řešili. Dobrým příkladem je rozdělení Československa. Slováci byli tehdy velmi nabroušení a Češi měli nutkání jim to ukázat. Nestalo se a výsledkem jsou velmi dobré vztahy. Jednání o brexitu jdou opačnou, jugoslávskou cestou. Chcete odejít, tak budete muset platit, obchod skončí a tak. Pro Evropu máme scénář – ‚Pojďme se dohodnout‘, tedy československou cestu,“ řekl europoslanec Payne.
Podle čerstvého předsedy Svobodných Tomáše Pajonka nedojde k poklesu evropské spolupráce přímou rebelií, není důvod. „Nicméně, bohužel, společná evropská armáda asi vznikne a bude hrozbou pro vzpurné regiony. Takže se spíš stane, že jednotlivé státy přestanou evropské směrnice implementovat či je budou implementovat, ale nebudou vymáhat jejich dodržování. Udělá se zákon, který omezí chemický průmysl, jak se nyní plánuje, a euroskeptické státy ho budou obcházet. My, Češi, tohle umíme. A postupně bude všechno upadat,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský