Nedostatek vody a rizika s ním spojená. A na co se připravit? Dnes u Jílkové

19. 11. 2015 17:13

Extrémní sucho, které trápí naši planetu v poslední době, se bude dnes řešit v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Jejími hosty budou zemědělec a lesník ze Strany zelených Daniel Pitek, místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal, vinař a předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík, nezávislý ekolog Jiří Klicpera, předseda meziresortní komise Voda-Sucho a ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského Mark Rieder a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Nedostatek vody a rizika s ním spojená. A na co se připravit? Dnes u Jílkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková

Tématem tedy bude minimum srážek a s tím související vysušená půda, pokleslé hladiny řek a vyschlé studny. Sucho prý neskončilo tropickým létem, pokračuje i nadále, což má následky nejen u drobných zemědělců, ale i u vodohospodářů, podnikatelů, ale v konečném součtu i u všech občanů České republiky.

Nedostatek vody ale pocítí i hoteliéři a majitelé zimních středisek možná už letošní zimu, protože nebudou moci v případě potřeby použít sněžná děla. V důsledku tepla a sucha navíc rostou i ceny potravin a dá se očekávat, že vzroste i cena vody. Právě tato situace přesvědčila vládu, že by se měla více zabývat nejen protipovodňovými opatřeními, ale i opatřeními proti suchu, i když podle odborníků neexistuje ucelená koncepce, jak dopady sucha zmírnit. Vláda se už například dočkala kritiky od Svazu měst a obcí právě kvůli tomu, že nemá scénář pro sucho.

Kritika ale zaznívá i od drobných zemědělců; ti radí změnit dotační politiku a více podporovat ty zemědělce, kteří se snaží hospodařit tak, aby se voda vsakovala do půdy a aby se nevysušovaly mokřady a budovaly rybníky a další krajinotvorné prvky. Oproti tomu vodohospodáři vidí nástroj ve výstavbě poldrů a přehradních nádrží, které v případě přebytku povrchové vody dokážou dotovat zdroje podzemní vody a vytvářet tak zásoby na období sucha. Podle nich hlavně vláda v tomto ohledu zaspala a distancují se od vládních návrhů na zdražování vody.

S řešením ale přišla i Strana zelených, která upozornila na to, že v loňském roce postihly povodně asi deset tisíc domácností a v posledních týdnech pak Česko naopak sužovala extrémní vedra a sucho, které následně vystřídaly vydatné přívalové deště. „Dramatické výkyvy počasí jsou v posledních letech stále častější, přitom lze tyto extrémní projevy počasí výrazně zmírnit opatřeními, která jsou v České republice dlouhodobě zanedbávána,“ upozornili Zelení, podle kterých by pomohl rozvoj remízků, rybníků, mokřadů, tak jak navrhují zemědělci, zvýšení podpory trvale udržitelného zemědělství a lesnictví, výsadba a péče o zeleň, revitalizace koryt potoků a řek například vracením meandrů či rušením betonových koryt, zřízení speciálního fondu pro financování projektů na podporu zadržování vody v krajině. Ale i vzdělávání a motivování občanů k lepšímu hospodaření s pitnou vodou a podpora využívání dešťové vody k užitkovým účelům jako zalévání, splachování, praní či uklízení.

Pořad Máte slovo můžete sledovat dnes na programu ČT1 od 21:35.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 3 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Otevřete si víno a pokojně čekejte na smrt. Živí budou závidět mrtvým. Martin Koller popsal, kam až nás mohou zavést plány ministra Stropnického

17:56 Otevřete si víno a pokojně čekejte na smrt. Živí budou závidět mrtvým. Martin Koller popsal, kam až nás mohou zavést plány ministra Stropnického

Vojenský analytik Martin Koller pro ParlamentníListy.cz představil vizi, jak by také mohl skončit ve…