Impulzem ke svolání demonstrace na náměstí Svobody v Brně bylo pro stranu Moravané prosazení názvu Czechia jako oficiálního označení České republiky, což je podle protestujících příznakem „genocidy všeho moravského“. Řečnické fórum otevřel Ondřej Hýsek, předseda strany Moravané. „Já su rád, že někteří zástupci médií se už konečně zajímají o naše názory. Dnes jsme na Moravě, ne v Čechii, toto je Morava s tradicí mnoha staletí a není možné, aby si politici dali do programů, že přejmenují náš stát, a pak nám řeknou: My to za vašimi zády u OSN zaregistrujeme a za vaše peníze budeme propagovat po světě, ale vy to slovo nemusíte používat, vám to vadit nemusí, vy si tomu státu říkejte, jak chcete. My ale platíme daně do Prahy, do centra ,Czechie‘, a myslíme si, že i my máme právo říci, co si o názvu tohoto státu myslíme,“ řekl předseda Moravanů Hýsek. Problém ale podle něj není jen v názvu státu, ale o celém postavení Moravy.
Nechali jsme si ukrást svou tisíciletou samosprávu
Místopředseda Moravanů Ondřej Mlejnek pak oslovil shromáždění s pozdravem pro primátora Brna Petra Vokřála, který podle něj nemístně nedávno řekl v médiích, že se Brno nachází v Čechách. „Nechali jsme si ukrást svou tisíciletou samosprávu. Moravské markrabství trvalo od roku 1182 až do vzniku samostatné Československé republiky, ale i pak existovala jako správní jednotka Země moravská. Ta byla zrušena až v roce 1949 komunisty a tento protiprávní krok nebyl od té doby napraven,“ řekl Mlejnek a připomněl, že Federální shromáždění polistopadového Československa přijalo usnesení o protiprávnosti zrušení země Moravskoslezské. „Místo toho, aby došlo k obnovení zemské samosprávy, jakou mají třeba Korutany, Horní Rakousy nebo Bavorsko, dočkali jsme se vzniku čtrnácti nesmyslných, malých a nefunkčních krajů, které nemohou fungovat. Tyto kraje svou velikostí i polohou navazují na zřízení z roku 1949. Jedním z důvodů pro vznik těchto krajů je vytvoření spousty koryt pro regionální politiky. Další důvod je umělé snižování nezaměstnanosti tím, že vzniká banda krajských úředníků. Jak jinak je možné vysvětlit, že na jednoho státního úředníka u nás připadá devět občanů, v Německu osmnáct a ve Švýcarsku dokonce dvacet pět. Jsme snad bohatší než Německo nebo Švýcarsko, že si toto můžeme dovolit?“ ptal se v Brně řečnicky místopředseda Moravanů Ondřej Mlejnek. Ve skutečnosti podle něj jde jen o hru na samosprávu a kraje nedokážou u nás obhospodařovat ani těch málo pravomocí, které mají. Zrušení čtrnácti nefunkčních krajů a obnovení tří historických zemí by podle něj ušetřilo miliardy. „Proto volám: Samosprávu Moravě! Ostatně soudím, že samospráva Moravy musí být obnovena,“ ukončil své vystoupení místopředseda Moravanů Mlejnek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel