Nejvyšší soud nevyhověl Zdeně Mašínové. Chtěla vrátit rodinný statek

02.11.2014 11:56

Nejvyšší soud zamítl dovolání Zdeny Mašínové a nevydal jí rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Majetek zabavili komunisté, celý ho rodina zpátky nikdy nedostala, protože bratři Ctirad a Josef žili v zahraničí. Právě bez ostatních dědiců ale Mašínová nemůže o vydání majetku žádat, potvrdil Nejvyšší soud předchozí výroky. Mašínová se nyní chce obrátit na Ústavní soud, jak dnes uvedl Radiožurnál.

Nejvyšší soud nevyhověl Zdeně Mašínové. Chtěla vrátit rodinný statek
Foto: bojovnici.cz
Popisek: Josef Mašín

Josef a Ctirad Mašínovi vedli v 50. letech protikomunistickou odbojovou skupinu a probili se do západního Berlína. Ctirad již zemřel, Josef žije v USA a nechce prý mít s českou justicí nic společného. Českému rozhlasu sdělil, že považuje za absurdní, aby se osobně musel domáhat o návrat ukradeného majetku. Je podle něj ostuda, že případ není ani 25 let po pádu komunismu vyřešený.

Dojde na stížnost k ústavnímu soudu

„Celkem jsem předpokládala, že jde jen o prodlužování celého případu. Proto nemám velkou naději, ale nemohu se toho vzdát, protože je to pro nás z důvodu rodiny velmi důležité,“ řekla Mašínová Radiožurnálu. Statek nyní chátrá, Mašínová by ho prý ráda opravila.

Její advokát Milan Janoušek s rozsudkem nesouhlasí a obrátí se na Ústavní soud. „Ústavní stížnost jsme rozhodnuti s paní Mašínovou podat, protože by se opírala o článek 11 Listiny základních práv a svobod, kde se říká, že každý má právo vlastnit majetek. Vlastnické právo všech vlastníků má stejný zákonný obsah a ochranu a jediný se zaručuje,“ sdělil Radiožurnálu Janoušek.

Josef Mašín dosud žije v USA

Statek v Lošanech byl po zestátnění dílnou a ubytovnou, nyní je kvůli nejasnému vlastnictví prázdný. Zdena Mašínová, která vlastní menší část statku, se dům s pozemky snaží získat zpět od počátku 90. let.

Josef Mašín dosud žije v USA, Ctirad tam zemřel v srpnu 2011. Jejich skupina v roce 1953 zabila při útěku na Západ šest lidí z ozbrojených složek státu. Někteří lidé jim ale dodnes vyčítají, že postřelili hasiče a zastřelili ozbrojeného muže, který převážel peníze, a chloroformem omámeného příslušníka tehdejší policie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …