Nejvyšší soud začne řešit Dalíka. Z Prahy odeslali spis a obě dovolání

20.09.2016 10:18

Nejvyšší soud (NS) se může začít zabývat případem Marka Dalíka, potrestaného čtyřmi roky vězení v souvislosti s nákupem vozidel Pandur. Městský soud v Praze v pondělí odeslal do Brna dovolání Dalíka i Nejvyššího státního zastupitelství a spis shromážděný ve sledované kauze. ČTK to zjistila z justiční databáze.

Nejvyšší soud začne řešit Dalíka. Z Prahy odeslali spis a obě dovolání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Dalík u soudu

NS vyřizuje dovolání v trestních kauzách v průměru za 40 dní. Většinu odmítá. Dovolání nemá odkladný účinek ani přímý vliv na výkon trestu.

Městský soud uložil Dalíkovi za pomoc k přijímání úplatku pět let. Vrchní soud čin překvalifikoval na pokus o podvod a vyměřil Dalíkovi čtyři roky, ačkoli rozpětí pro daný paragraf činí pět až deset let. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman s tím nesouhlasí. Dalík se podle něj snažil sofistikovaným způsobem vylákat částku, která téměř stonásobně převyšuje prospěch velkého rozsahu, jak jej definuje trestní zákoník. Neuspěl jen kvůli etickému jednání protistrany a poškodil reputaci Česka v zahraničí, stojí v dovolání. Okolnosti tak podle Zemana znemožňují uložení trestu pod hranicí zákonné sazby.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Soud Dalíka nakonec poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Naopak se neprokázalo, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu popírá.

NS už jedno dovolání v Dalíkově kauze obdržel v létě, podnět ale musel odložit. Způsob podání dovolání je totiž v zákoně jasně vymezen – musí směřovat k soudu prvního stupně, nikoliv přímo k NS.

Nákup pandurů v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, ve které Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…