Německý prezident pronese projev k lidem své země. Vážná slova padnou k uprchlíkům

24. 12. 2015 12:25

Německý prezident Joachim Gauck ve svém vánočním poselství poděkoval Němcům za nápomocný přístup během současné uprchlické krize. Podle něj jeho národ ukázal lidskost, informovala ČTK o Gauckově poselství. Jeho obsah je už znám, ačkoliv odvysíláno bude v až pátek na Boží hod.

Německý prezident pronese projev k lidem své země. Vážná slova padnou k uprchlíkům
Foto: Pflichtlekture.com
Popisek: Německý prezident Joachim Gauck

„Vy všichni jste se stali tváří vřelé a lidské země,“ říká v poselství německý prezident, podle něhož Němci ukázali, ať už dobrovolně, nebo v rámci práce, co v nich je. Tedy dobrá vůle, profesionalita a také umění improvizace. „A jsme svědky toho, že jedinci i společnost mohou stále objevovat a růst,“ dodal Gauck, podle kterého může náš západní soused rozpoznávat výzvy, které přijímá a které údajně i zvládne.

Podle spolkového prezidenta tam, kde úřady narážejí na svá omezení, přicházejí spontánně a samozřejmě občané, aby běžence přivítali. „Tisíckrát jste přinesli jídlo a pití, přikrývky a oblečení, organizovali jazykové kurzy a nabídli podporu úřadům,“ říká v poselství s tím, že podle něj Němci mnohokrát učinili vše, co je v jejich silách, a to jak policisté, tak úřady, školy i školky.

Letos bylo obtížné nechat se unést vánoční atmosférou

Gauck zároveň považuje uprchlickou krizi, během které do Německa přišlo v letošním roce milion žadatelů o azyl, za mimořádně velkou výzvu, a tak by rád viděl, kdyby se řešení problémů, které s běženeckou problematikou souvisejí, hledalo demokratickými způsoby. „Jedno je však jisté. Násilí a nenávist nejsou legitimním prostředkem debat, žhářství a útoky na bezbranné lidi si zaslouží naše opovržení a potrestání,“ upozorňuje.

Německý prezident je dále přesvědčen, že občané i jejich zvolení zástupci naleznou taková řešení, která budou odpovídat etickým normám Německa a která neohrozí sociální soudržnost země. Zároveň podle něho nesmějí zapomínat ani na tíseň běženců a rovněž přiznává, že v závěru letošního roku je obtížné nechat se unést vánoční atmosférou, protože byl letošní rok poznamenán řadou neštěstí, násilností, teroru a válek. V projevu Gauck připomíná například zřícení letounu německé společnosti German Wings, listopadové teroristické útoky v Paříži a ozbrojené konflikty na Blízkém východě a Africe. Zmiňuje se ale i o napětí a sporech uvnitř Evropské unie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

U Chovance se tajně chystá půlmiliardový kšeft na začleňování běženců. Vláda prý už kývla na kvóty, neziskovky plánují obrovský tunel. Jen se čekalo, než odjede Merkelová

4:49 U Chovance se tajně chystá půlmiliardový kšeft na začleňování běženců. Vláda prý už kývla na kvóty, neziskovky plánují obrovský tunel. Jen se čekalo, než odjede Merkelová

Česká vláda sice nahlas migrační kvóty odmítá, ale ve vší tichosti už hledá generálního poskytovatel…