Nepokoje v Barceloně pokračují. Po víkendových střetech s těžkooděnci jsou lidé znovu v ulicích

2. 10. 2017 17:22

Barcelonské náměstí Sant Jaume zaplnily dnes stovky lidí, kteří demonstrovali proti policejním násilnostem během nedělního neoficiálního referenda o nezávislosti regionu. Místní vláda pak skutečně na základě výsledků referenda chce vyhlásit nezávislost Katalánska. Madrid však v reakci na to hrozí koncem autonomie.

Nepokoje v Barceloně pokračují. Po víkendových střetech s těžkooděnci jsou lidé znovu v ulicích
Foto: Archiv
Popisek: Španělská vlajka

Katalánská vláda prozatím jedná za zavřenými dveřmi. Nedělního referenda se podle všeho zúčastnilo asi 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Španělský ministr spravedlnosti Rafael Catalá v reakci uvedl, že vyhlásí-li Katalánsko skutečně nezávislost, vláda by mohla pozastavit regionu autonomii. Píše to server ČeskéNoviny.cz.

Evropská komise v souvislosti s vyhrocenou atmosférou v Katalánsku žádá, aby se všechny strany ve Španělsku vrátily k dialogu. Věří, že premiér Rajoy situaci zvládne, míní mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Vláda v Madridu má podle něj podporu Bruselu. 

  • Původní text ZDE

Tvrdý zásah španělské policie v průběhu referenda přitom odsoudili čeští politici včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ten však zároveň uvádí, že jde o vnitřní záležitost Španělska. 

Při střetech policie s Katalánci bylo zraněno na 900 lidí, z toho čtyři vážně. Madrid totiž celé hlasování považuje za nezákonné a snažil se jej překonat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plesl řádil před kamerou ČT: Neříkejte pořád lidem, že je konec liberální demokracie. Co to je za hysterii! Babiš má 78 křesel, neudělá nic

23:40 Plesl řádil před kamerou ČT: Neříkejte pořád lidem, že je konec liberální demokracie. Co to je za hysterii! Babiš má 78 křesel, neudělá nic

V sobotu večer Události, komentáře nebývají. Volební sobota 21. října byla ale výjimečná. Šéf hnutí …