Neposlouchejte odpůrce eura, jsou nefér. Dva ekonomové vysvětlovali pozitiva eurozóny, která prý přehlížíme

15.04.2016 12:55 | Zprávy

Na semináři o zavedení eura u nás debatovali národní koordinátor zavedení eura v ČR prof. Oldřich Dědek a ekonom Lubor Lacina z Mendelovy univerzity v Brně. Oba ze svých pozic obhajovali jak samotný projekt eurozóny, tak přijetí eura v České republice. Eurozóna je přínosem pro Evropu i členské země a neférová argumentace odpůrců by neměla být akceptována.

Neposlouchejte odpůrce eura, jsou nefér. Dva ekonomové vysvětlovali pozitiva eurozóny, která prý přehlížíme
Foto: David Daniel
Popisek: Oldřich Dědek v Brně

Lubor Lacina v úvodci upozornil na to, že při hodnocení projektu společné měny máme tendenci brát v úvahu jen ekonomické faktory a uvažovat například jen o výši financí, které byly nutné k záchraně Řecka, jak se zvýšila nezaměstnanost v zemích, kde je euro, apod., ale že debata o euru je hlavně politická.

„Pokud sledujeme historii eurozóny, vidíme, že původně šlo o kompromis mezi Francií a Německem, kdy Francie kolem roku 1990 měla obavy ze vzniku německé ekonomické supervelmoci a souhlas se sjednocením Německa vyvážila tím, že prosadila společnou měnu. Francouzští lídři měli pocit, že společná měna pomůže Francii,“ naznačil počátky historie Lacina, podle nějž to zatím ale vypadá tak, že vítězně z celého projektu vychází Německo, které je silnější, než si Francie představovala v počátku 90. let.

Na nedávné krizi eura a na tom, že pak přišla migrační krize, je podle doc. Laciny vidět, že byla Evropa rozdělena. „Jestliže krize eura unii rozdělila na sever a jih, migrační ji rozdělila na západ a východ. Z tohoto pohledu projekt eurozóny i EU se stává obětí vlastního úspěchu, protože najít shodu mezi osmadvaceti zeměmi, které mají rozdílné zájmy, je těžké. Zároveň je pravda, že se proces celé poválečné integrace Evropy vždy skokově posouval kupředu v rámci krizí, politici se vždy vzchopí, když je na ně vytvářen tlak. V krizi eurozóny to zafungovalo, politici se dohodli na tom, že banky bude dozorovat Evropská centrální banka, že se banky složí na fond, který bude řešit bankovní krize apod.,“ argumentoval ve prospěch EU optimisticky Lubor Lacina

Projekt eurozóny není mrtvý, spíše se rozrůstá

Národní koordinátor zavedení eura v ČR Oldřich Dědek ve své prezentaci uvedl, že euro není projekt, který by vznikal dnes a na zelené louce, trvá už čtrnáct let a již mnohokrát čelil předpovědím, že eurozóna zanikne. „Místo, aby krize naplnila očekávání, že projekt je mrtvý, spíše se rozrůstá. Během světové krize se europzóna rozšířila o pobaltské země a to také o něčem svědčí. Euro používá kolem 330 milionů lidí a jsou zde bohaté praktické zkušenosti. V zemích eurozóny se většina obyvatel navíc domnívá, že euro bylo pro ně přínosem. Dokonce i v zemích zasažených těžce krizí, jako je Řecko, to nepřimělo veřejnost, aby se chtěla vrátit k národní měně. Povinností řecké vlády tedy bylo chovat se tak, aby země mohla v eurozóně zůstat,“ uvedl Oldřich Dědek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

18:40 „Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

Interní průzkum Ministerstva vnitra, z něhož citoval novinář Jakub Zelenka, odkrývá pro současnou vl…