Nesnáší korupci a s protivníky se nepáře. Přečtěte si před příjezdem čínského prezidenta, jaký je

26. 3. 2016 7:09

Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který v pondělí zavítá do Prahy na státní návtšěvu, představila dnešní MF Dnes. „Strýček Si, předseda všeho,“ píše.

Nesnáší korupci a s protivníky se nepáře. Přečtěte si před příjezdem čínského prezidenta, jaký je
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching je podle MF Dnes muž dvou tváří. Nelze mu upřít charisma, je štíhlý, vyšší než všichni předchozí vládci Číny a hovořící barytonem. Rád se usmívá a je bezprostřední, hodnotí také deník.

Je však také ambiciózní, chladný a zarputilý, se svými protivníky se nepáře. A i právě díky tomu je podle všeho nejautoritativnějším vládcem Číny od Maových dob. Nikdy se nezapletl do žádného skandálu a korupce se mu prý z duše protiví. 

Povahu podle deníku formovaly rané zážitky z kulturní revoluce. Si se narodil v roce 1953 jako třetí ze čtyř dětí. Jeho otec byl v té době ministrem propagandy a později druhým mužem vlády. 

Navštěvoval Školu 1. srpna, které se přezdívalo kolébka vůdců. Když bylo Siovi devět let, jeho otce obvinili ze zrady a poslali na nucené práce. Začaly ho pronásledovat Rudé gardy a z malého hocha se Si musel změni v tvrdého mladíka. Později byl poslán na převýchovu na venkov a sedm let, od svých 16 do 23 let, strávil ve sprašové jeskyni, nosil hnůj a opravoval cesty. Jak sám řekl, tvrdost tamní práce ho šokovala. Ale díky této práci se jeho životní cíle staly jasné a byl plný sebevědomí. 

I přes to všechno, co zažil, si podal přihlášku do komunistické strany. Jejím členem se stal až v roce 1974, neboť nejdříve jej tam nechtěli, kvůli otci. Když se jeho otec dočkal po 25 letech vězení rehabilitace, Si vystudoval chemii a jeho kariéra ve straně začala stoupat. 

„Nejdřív se stal tajemníkem šéfa Centrální vojenské komise. Pak byl převelen do různých provincií, až v roce 1999 zakotvil jako šéf strany ve Fu-ťien. V roce 2008 už byl viceprezidentem a o čtyři roky později nejvyšším vůdcem,“ poznamenává MF Dnes. 

Si je rozvedený, současnou ženu, která byla jednou z nejslavnějších zpěvaček Číny, poznal v roce 1986. „Čtyřicet minut poté, co jsem ji spatřil, jsem se rozhodl, že ji požádám o ruku,“ řekl. O šest let později se jim narodila dcera. 
 
Si Ťin-pching není ani lakomý, ani povýšený. Chodí bez roušky, navštěvuje domky v chudých čtvrtích, během návštěv regionu si vystojí frontu na jídlo. Ale dokáže být i bezohledný manipulátor. I přesto jej mnozí Ćíňané milují a nazývají jej „strýčkem Si“. Obchůdky, kde se Si během svých cest zastavil, se mnohdy stávají poutními místy. 
 
Je však také posedlý funkcemi a tak si nechává i nové vytvořit. Přezdívá se mu pak také „předseda všeho“. Důležitá je pro něj především silná komunistická strana. „Je velkou ironií, že Si dnes buduje kult, který jeho rodině za Maa tak ublížil,“ uzavírá MF Dnes. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

11:15 Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

Sociální sítě se plní nejrůznějšími ohlasy na volby. Co sdělil například ústavní právník Zdeněk Koud…