Neziskovka chce zahájit vyšetřování amerických Demokratů. Měli se spolčit s Ukrajinou a hledat špínu na Trumpa

11. 8. 2017 13:24

Americká nezisková organizace FACT, tvrdí, že demokraté kontaktovali před volbami ukrajinskou vládu a snažili se získat nějakou „špínu na Donalda Trumpa“. Informuje o tom server The Hill. Nezisková organizace FACT – The Foundation for Accountability & Civic Trust neboli Nadace pro zodpovědnost a občanskou důvěru – se rozhodla dbát na transparentní a etické jednání politiků. Právě proto upozornila na údajné jednání demokratů.

Neziskovka chce zahájit vyšetřování amerických Demokratů. Měli se spolčit s Ukrajinou a hledat špínu na Trumpa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

Nezisková organizace FACT tvrdí, že američtí demokraté porušili zákony USA, když se přes prostředníka snažili u ukrajinské vlády získat nějaké očerňující materiály na Donalda Trumpa, a to přes lobbistku ukrajinského původu Alexandru Chalupu. Měla od ukrajinských politiků získat informace o bývalém šéfovi kampaně prezidenta Trumpa Paulu Manafortovi.

FACT připomíná, že volební zákon něco takového nedovoluje, a hodlá se obrátit na federální volební komisi. Stížnost má být založena na zjištěních serveru Politico, který přinesl informace o tom, že Chalupa se setkala s předními představiteli ukrajinského velvyslanectví ve Washingtonu, aby je požádala o kompromitující informace na Donalda Trumpa, resp. Paula Manaforta. Lobbistka k tomu využila síť kontaktů na politiky, novináře či soukromé vyšetřovatele na americké i ukrajinské straně.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Demokraté se brání, že ať už se paní Chalupa něčeho dopustila, nebo nedopustila, jde o nezávislou osobu, která pro demokraty oficiálně nepracuje. „Bílý dům prosazuje tento příběh, aby odvrátil pozornost od snah týmu Donalda Trumpa spolupracovat s nepřátelskou zahraniční vládou, aby zasahovala do našich voleb,“ uvedla Adrienne Watsonová, tisková mluvčí Demokratického národního kongresu.

The Hill připomíná, že Trumpův volební tým je vyšetřován kvůli údajným kontaktům s Ruskem. V celé kauze mohl hrát roli i syn Trumpa, Donald Trump mladší, nebo jeho zeť Jared Kushner.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Víme, o čem si za zavřenými dveřmi povídali Okamura s Geertem Wildersem. Čtěte jenom u nás

22:40 Víme, o čem si za zavřenými dveřmi povídali Okamura s Geertem Wildersem. Čtěte jenom u nás

REPORTÁŽ V pátek v podvečer dorazili do Prahy na návštěvu českého parlamentu a poslaneckého klubu SP…