Neziskovka vyhlašovala největšího slídila roku. Hádejte, které ministerstvo vyhrálo

16.01.2014 22:05

Největšími úředními slídily se staly pro loňský rok české Ministerstvo zdravotnictví za sběr krevních vzorků novorozenců a americká zpravodajská služba NSA za informace o elektronických komunikacích. Ceny Big Brother Awards za údajné narušování soukromí dnes vyhlásila porota neziskové organizace Iuridicum Remedium. Informoval o tom mluvčí akce Jan Vobořil.

Neziskovka vyhlašovala největšího slídila roku. Hádejte, které ministerstvo vyhrálo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice telefonu

Výsledky 9. ročníku soutěže vyhlásila neziskovka podle Vobořila dnes večer v pražském kině Bio Oko. Podle poroty jsou ve čtyřech českých nemocnicích uchovávány „bez dostatečného důvodu více než tři miliony krevních vzorků získaných při tzv. novorozeneckém screeningu". Nejstarší vzorky jsou údajně z poloviny 80. let a je prý možné je zneužít ke zkoumání DNA.

Mezinárodním slídilem se stala americká zpravodajská služba NSA. Důvodem je údajný sběr informací o elektronických komunikacích. Případ vyšel podle poroty najevo v souvislosti s kauzou bývalého zaměstnance služby Edwarda Snowdena.

Oceněno i Vojenské zpravodajství

„Porota zároveň poukázala na srovnatelné metody dalších zpravodajských služeb. S touto aférou souvisí i vítězství britského premiéra Davida Camerona v kategorii Výrok Velkého bratra za výroky, kterými hrozil médiím zásahem v případě, že neukončí zveřejňování poznatků získaných ze Snowdenových materiálů," dodal Vobořil.

Anticenu dostalo také české Vojenské zpravodajství kvůli kauze někdejší šéfky kabinetu bývalého premiéra Petra Nečase Jany Nagyové. Žena se za politika později vdala. Žalobci v případu viní zpravodajce ze sledování lidí, které údajně nařídila Nagyová. „Účast vrcholných představitelů na zřejmě nezákonném sledování manželky premiéra vede ke zpochybnění vnitřních kontrolních mechanismů zpravodajských služeb s logickým vyústěním v narušení důvěry, která je pro tyto služby klíčová," uvedl Vobořil.

Jako nebezpečnou novou technologii porota označila bezkontaktní platební karty. Chybí jim prý zabezpečení, kvůli čemuž lze zjistit údaje o držiteli karty. 

V desetičlenné porotě sedí podle Vobořila odborníci na nové technologie, právníci a obránci lidských práv. Nominace zasílá veřejnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…