Neziskovky a škrtání peněz? Padla vážná slova

09.08.2018 10:36

Komentátor Petr Honzejk se na stránkách Hospodářských novin zamýšlí nad tím, co vadí premiéru Andreji Babišovi na neziskových organizacích. Prý odhalují jedno z jeho tajemství.

Neziskovky a škrtání peněz? Padla vážná slova
Foto: Repro Youtube
Popisek: Andrej Babiš odpovídá v aplikaci Pojď do mě

„Vláda Andreje Babiše vystartovala proti neziskovým organizacím. Chce jim seškrtat rozpočty, celkově mají přijít o tři miliardy korun. Podle Babiše se to nemá týkat sportu (největším příjemcem dotací je neziskovka Fotbalová asociace ČR) a ani ryzí charity. Je tedy jasné, že úder je zaměřen primárně na neziskovky, které se pohybují ve veřejném prostoru a promlouvají do společenské debaty. Tedy že jde o fakticky útok na základy občanské společnosti,“ lamentuje Honzejk.

Anketa

Přejete si, aby Jiří Drahoš zasedl v Senátu?

3%
97%
hlasovalo: 19487 lidí

„Je fascinující sledovat, jak se Babiš chová přesně podle teoretické příručky populismu. Politolog Jan-Werner Müller v knize Co je populismus píše, že populistická vláda se vyznačuje třemi základními rysy: Pokusem o kompletní převzetí státního aparátu, masovým klientelismem a snahou systematicky potlačit občanskou společnost. První dvě charakteristiky se naplnily už za první Babišovy vlády (dosazování loajálních lidí kamkoli včetně bezpečnostních složek, klientelismus skrze zavádění jízdného skoro zadarmo atd.). Nyní tedy došlo i na bod tři − útok na občanskou společnost. Máme to kompletní,“ účtuje dále Honzejk s Babišem.

Podle Honzejka je zajímavá frazeologie dnešních populistů. Prý jim vadí tzv. „politické neziskovky“. Tím podle Honzejka lidem mají sugerovat, že jde o skupinu lidí, která má nějaké politické zájmy, případně se chce obohatit. Honzejk takové projevy připodobňuje k vystoupení Jiřiny Švorcové proti Chartě 77. Populisté prý sází na to, že slovo „politický“ má v Česku negativní konotaci, jinými slovy, je zdiskreditováno. Považuje to od populistů za zákeřný faul. Neziskovky jsou dle Honzejka politické tím, že se starají o věci veřejné, což je původním smyslem politiky.

Jako příklad zmiňuje Honzejk humanitární organizaci Člověk v tísni. „Například Člověk v tísni, který je škrtáním peněz ohrožen, se stará o znevýhodněné menšiny, poskytuje poradenství lidem v dluhové pasti, organizuje vzdělávání učitelů. Zkrátka dělá to, co by měl dělat stát, jehož instituce se k tomu ale moc nemají, protože to zrovna není populární. Když prezident řekne „exekuce jsou cajk, dluhy se mají platit“ a jeho souputníci rozjedou kampaň „peníze jen pro slušné lidi“, tak co by státní úředníci riskovali kariéru, že ano. Neziskovky vadí hlavně proto, že nabízejí jiný pohled na svět, než společnosti sugerují populisté ovládající stát,“ míní Honzejk. Podle něj neziskovky vlastně Babiše usvědčují z toho, že nemá „program pro všechny“, jak se premiér snaží komunikovat. Proto jsou problémem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

4:40 „Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

Po smrti zpěváka Josefa Laufera mnozí připomínají jeho píseň o Svobodné Evropě a kapitánu Minaříkovi…