Nic nekončí, jedeme dál. Čapí hnízdo koalici nepoznamená, tuší komentátor Korecký

26. 3. 2016 9:08

Šéfkomentátor MF Dnes Miroslav Korecký napsal v dnešním vydání deníku glosu na téma Farma Čapí hnízdo. Kauza kolem ministra financí Andreje Babiše (ANO) i po jeho středečním vysvětlování vyvolává mnohé otazníky, například nad budoucností vlády.

Nic nekončí, jedeme dál. Čapí hnízdo koalici nepoznamená, tuší komentátor Korecký
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

„Projev ministra financí Andreje Babiše na mimořádné schůzi Sněmovny sice kauzu Čapí hnízdo zdaleka neukončil, ale lze už zčásti bilancovat, do jaké míry poškodila jeho samotného a jak velké způsobila zemětřesení na celé politické scéně,“ analyzoval Korecký. Podle něj, pokud si vezmeme na pomoc Richterovu škálu hodnotící zemětřesení, lze efekt celé kauzy hledat v šíři otřesů malých až středních. 

„Takové zemětřesení může sice způsobit špatně postaveným budovám i hodně velké škody, ale pevným a dobře zkonstruovaným stavbám přináší jen drobné oděrky,“ napsal komentátor.

Jak říká dále, konstrukce Sobotkovy vlády se zatím rozhodně nehroutí. „Koaliční partnery hnutí ANO půl roku před krajskými volbami jistě potěšilo, že se lídr žebříčku preferencí dostal do problémů, ale to je tak všechno, co lze zevnitř vlády čekat. Sociální demokracie od samého začátku kartu Čapí hnízdo výrazněji nehrála, držela se zpátky a odkazovala na výsledky policejního šetření. Lidovci sice vsadili na kartu více moralistní, ale vzhledem k vlastní váze v koalici to asi nedotáhnou dál, než když nedávno vyrukovali proti ministrovi obrany, který si neopatrně pustil pusu na špacír,“ uvedl.

Toto však dle jeho názoru nesvědčí o kdovíjaké jednotnosti kabinetu, ale o neschůdnosti jiných alternativ. Kdyby ANO odešlo z vlády, Sobotkův menšinový kabinet by se rázem ocitl na vodítku ODS a TOP 09. Kdyby odešel jen sám ministr Babiše, udělal by ze sebe oběť a měl by čas na předvolební kampaň, tvrdí Korecký. 

„Jiná věc by samozřejmě byla, pokud by policie nebo OLAF, tedy Evropský úřad pro boj proti podvodům, ministra financí přímo obvinily z dotačního podvodu. Pravděpodobnost toho je ale malá. I když je zřejmé, že oddělení Čapího hnízda od Agrofertu bylo formální a čistě účelové, žádnou tehdy platnou normu Babiš pravděpodobně neporušil. Navíc úřady budou případ šetřit měsíce a právnická bitva by jakýkoliv verdikt beztak posunula kamsi ke konci mandátu Sobotkovy vlády,“ podotkl Korecký.

Je však jasné, tvrdí, že na hnutí ANO mohlo mít Čapí hnízdo zřetelnější efekt. To však ukážou až první průzkumy preferencí. „Ministr financí sice slíbil dát sumu v hodnotě celé dotace na charitu, ale v průběhu aféry se až příliš zaplétal. Kličkoval, nechával se přistihnout při lžích a také v oné poslední sněmovní řeči místo elementární pokory a přiznání chyby zbytečně útočil na všechny kolem. Proto není úplně jasné, zda u něho došlo k nějaké sebereflexi. Tedy zda dostatečně pochopil, že mnohé z toho, co je v byznysu běžné, je v politice prostě už přes čáru,“ uzavřel Korecký.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

21:58 Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

V pondělním pořadu Pražská kavárna přivítal moderátor a mediální analytik Petr Žantovský tiskového m…