Nová dohoda Merkelové s Turky: Dostanou tři miliardy eur a k tomu část syrských uprchlíků pošlou do Evropy

23. 1. 2016 13:13

Evropa má Turecku pomoci s uprchlíky nejen tím, že mu pošle ke zvládání migrační krize tři miliardy eur, ale také tím, že přijme část syrských uprchlíků pobývajících v Turecku. Vyplynulo to ze včerejšího jednání tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Nová dohoda Merkelové s Turky: Dostanou tři miliardy eur a k tomu část syrských uprchlíků pošlou do Evropy
Foto: Archiv
Popisek: Turecká vlajka

Davutoglu už před schůzkou musel vyvracet spekulace o tom, že si do Německa přijel pro další peníze: „Nežádáme o peníze, ani o nich nevyjednáváme. Žádáme o solidaritu,“ citovala jeho slova agentura AFP. Už loni se přitom Evropská unie dohodla, že Turecku přispěje v příštích třech letech částkou tří miliard eur.

V Turecku jsou zřejmě více než dva miliony syrských uprchlíků

Solidaritou však Davutoglu myslel evropské přijetí části syrských uprchlíků, kteří nalezli útočiště v Turecku. Podle údajů americké diplomacie je nyní v Turecku více než 1,9 milionu syrských žadatelů o azyl, to je ale pouze počet těch, kteří se zaregistrovali. Stovky tisíc dalších v zemi pobývají bez registrace.

Merkelová včera dala najevo, že s požadavkem na solidaritu souhlasí: Evropská unie bude podle ní muset vytvořit kontingenty pro přijímání uprchlíků, kteří se zdržují v Turecku, pokud chce účinně bojovat proti převaděčům v Egejském moři.

Merkelová: Musíme dát lidem šanci dojít do Evropy

„Je třeba přeměnit nelegální imigraci v legální,“ uvedla Merkelová. „Bude to znamenat, že se budeme muset podílet na zátěži, kterou to přinese, a to finančními prostředky, ale také legálními kontingenty, které dají lidem šanci přijít do Evropy, aniž ohrozí svůj život,“ dodala.

Davutoglu k tomu řekl, že uprchlická krize postihuje EU i Turecko a není možné zodpovědnost za její řešení nechávat jen na jedné straně. Dopady masové migrace se podle něj podaří vyřešit jedině společnými silami. Turecko prý bude i nadále pokračovat v politice otevřených dveří pro syrské uprchlíky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

21:09 Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

Vojenský analytik Martin Koller tentokrát ve své analýze pro ParlamentníListy.cz rozebírá reálnost p…