Novináři se nabourali do vašich dat uložených na úřadech práce

6. 2. 2012 8:52

Nový způsob vyplácení sociálních dávek, který od ledna zavedlo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), dostatečně nechrání data žadatelů. Data jsou chráněna jen jednoduchým heslem, lze se tak dozvědět rodné číslo žadatele, adresu, údaje o předchozím zaměstnání i vyplacených dávkách. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Novináři se nabourali do vašich dat uložených na úřadech práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Příspěvky nyní vyplácejí úřady práce, nový systém kritizují úředníci, klienti i odboráři. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) se k tomu odmítl vyjádřit. Podle MfD se do nového systému dostane kdokoliv z jakéhokoliv počítače. "Na to, že jsou data špatně chráněna, jsem upozorňoval už před spuštěním na videokonferenci s vedením úřadu práce. A bylo mi řečeno, že to je maličkost a že se to časem vyřeší," řekl Oldřich Malý z Úřadu práce v Mostě.

Úroveň ochrany: Nepřijatelná

Ve starém systému se k údajům dostal jen ten, kdo byl na úřadu práce, data chránilo nejen heslo, ale také nepřenosná čipová karta. Novináři z MfD se v novém systému dostali s jednoduchým heslem s posloupností čísel do testovací verze žádosti o podporu v nezaměstnanosti, stejně chráněna je i normální databáze. V testovací verzi byly podle listu navíc nahrány pravé údaje konkrétních lidí včetně rodných čísel, důvodů, proč byli propuštěni z práce, adres či vyplacených podpor.

"To je pochopitelně nepřijatelné," řekl Josef Prokeš z Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ministr se k problému nevyjádřil, jeho mluvčí Viktorie Plívová uvedla, že zabezpečení je v pořádku. Systém pro úřady práce připravila firma Vítkovice IT Solution, kterou vlastní firma Vítkovice, a.s., tedy nynější majitel společné firmy ministra práce Drábka a jeho náměstka Vladimíra Šišky, upozornil list.

Nový způsob vyplácení dávek, které od ledna vyřizují jen úřady práce, je terčem kritiky odborů, opozice i koaličních partnerů. Úředníci si stěžovali na to, že jejich nový systém nefunguje. Museli pracovat přesčas i o víkendech. Klientům zase vadilo to, že stáli ve frontách a peníze dostávali později než obvykle. ČSSD a KDU-ČSL poukázaly také na netransparentnost zadání zakázky nového softwaru, nekonalo se totiž výběrové řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázaný a zablokovaný Petr Hampl posílá vzkaz k výsledku voleb. Čtěte

7:40 Zakázaný a zablokovaný Petr Hampl posílá vzkaz k výsledku voleb. Čtěte

Český protiislámský politický aktivista Martin Konvička sdílel na svém facebookovém profilu komentář…