„Pušku s sebou nemáte?" zeptal se prý pohraničník na západu Ukrajiny. Legrácka prý byla myšlena jako vtip jen napůl. „Tak nemáte! Chyba, puška by se vám možná hodila," řekl smutně. Zprávy z východu Ukrajiny jsou pro obyvatele prozatím klidného západu den ode dne více alarmující. Po včerejším zasedání parlamentu se totiž mohou dotknout každé rodiny, píše Procházková. Byla vyhlášena další etapa mobilizace.
Poslanci rozhodli, že věk důstojníků v záloze, tedy těch, kteří mohou být povoláni v krizový moment, se zvyšuje ze stávajících 55 na 60 let. Vyšší důstojníci mohou být mobilizováni až do 65 let věku. Zatím prý sice stačí dobrovolníci, ale nikdo neví, jak se situace na frontě vyvine.
Mobilizace jako odpověď na hrozící terorismus a koncentraci ruských vojsk na východě
Proti částečné mobilizaci hlasovala v parlamentu téměř celá frakce Strany regionů, ta má největší oporu právě ve východních oblastech Ukrajiny. Diskuze byla podle Procházkové zuřivá a málem došlo i na fyzické násilí. Důvodem pro mobilizaci není jen zvýšené nebezpečí terorismu, ale také narůstající koncentrace ruských vojsk u východních hranic. Podle Procházkové je jasné, že na obyvatele západoukrajinské oblasti budou kladeny obrovské nároky, především pak na jejich deklarované vlastenectví.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: adr