Noviny: Miliardář viní svého bývalého advokáta z podvodu

9. 1. 2016 17:17

Z podvodu viní obchodník s krevní plazmou Josef Šťáva svého bývalého právníka Jiřího Oršulu. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Noviny: Miliardář viní svého bývalého advokáta z podvodu
Foto: Archiv
Popisek: Diag Human SE

Připomínají, že Šťáva se s Oršulou už dlouhá léta pře o odměnu za právní služby. Oršula dříve zastupoval Šťávu ve sporu jeho firmy Diag Human se státem. S ním se soudí o miliardy korun za zmařené obchody s krevní plazmou.

Nyní společnost Diag Human česko-švýcarského podnikatele Josefa Šťávy posílá na svého bývalého právního zástupce Jiřího Oršulu vyšetřovatele. Viní ho z podvodu a porušování cizích práv. V textu trestního oznámení, které má deník k dispozici, se pak mluví i o falšování listin a podpisu miliardáře Šťávy. Cílem mělo být obohacení se na úkor dnes již bývalého klienta.

Trestná činnost se měla odehrávat převážně v Bechyni, kde Šťáva vlastní renesanční zámek.

Oršula: Jde o běžný spor klienta a advokáta o odměnu

„Orgány činné v trestním řízení mě nepožádaly o podání vysvětlení ohledně nějakého nového trestního oznámení. Diag na mě občas podává oznámení, všechna byla odložena. Jde přitom jen o běžný spor klienta a advokáta o odměnu,“ sdělil listu Oršula.

V arbitráži zastupoval firmu Diag Human od počátku Oršula. V roce 2002 vydali arbitři takzvaný částečný nález. V něm určili, že stát Šťávu poškodil a má mu zaplatit – prozatím – 327 milionů korun, konečná částka se pak měla vyčíslit v budoucnu. Když vláda v prosinci roku 2002 rozhodla, že sumu vyplatí, rozešly se Šťávovy a Oršulovy cesty. Právník totiž začal u ministerstva financí požadovat 30 procent z vysouzené sumy na základě smluv o právní službě z roku 1998, jimiž mu měl Šťáva část případně vysouzeného odškodného postoupit.

„Písemnosti z roku 1998 byly jen návrhy smluv, které dr. Oršula oznamovateli předkládal, ale ten je odmítal – dal dotyčnému na výběr: buď paušální měsíční odměnu sto tisíc, nebo podíl na eventuálním výsledku sporu. Proto je nikdy nepodepsal a smlouvy neuzavřel,“ píše ovšem Diag Human ve svém trestním oznámení.

Spor o to, zda má Oršula na část z vysouzených 327 milionů nárok, rozhodoval například pražský městský soud a právníkovi nevyhověl s tím, že jde o smlouvy neurčité, tedy neplatné. Šťáva a jeho lidé navíc argumentují tím, že jde kompletně o falza – podpisy podle grafologického rozboru placeného Diagem neodpovídají podpisu Josefa Šťávy, který navíc ve dnech, z nichž mají smlouvy být, nebyl v Evropě.

Oršula argumentuje posudkem odborníka

Oršula to označuje za nesmysl. „Mám posudek odborníka na písmoznalectví, který určil podpis pana Šťávy jako pravý. Jejich posudek je jen z oboru grafologie, která zkoumá z písma vlastnosti člověka,“ argumentuje právník s tím, že soud neposoudil smlouvy jako neexistující z důvodu nepravosti Šťávova podpisu. Odvolací řízení v tomto sporu nebylo ještě pravomocně ukončeno.

Obvinění směřující na Oršulu jsou podle listu hlavní součástí oznámení, v němž si miliardář Šťáva stěžuje také na to, že mu byla ukradena identita. Účastnit se této „krádeže“ měl i Oršula a lidé stojící za offshoreovou společností Dumfries Holding.

Dokumenty firmy registrované v daňovém ráji Svatý Vincent a Grenadiny totiž i na základě kopie osobních dokladů Šťávy tvrdí, že většinovým vlastníkem je právě Čechošvýcar. Firma si přitom dělala nárok na část miliardového odškodného, kterého se chtěla společnost Diag Human domoci v rámci arbitráže na státu.

Kalvoda: Za tímhle žertíkem jsou lidé z českého politického prostředí

„Zneužití identity mého klienta je velmi závažný čin a doufám, že bude řádně prošetřen. Myslím, že tenhle žertík jde na vrub týmž osobám z českého politického prostředí, které si v arbitráži chtěly privátně přivydělat na účet státu,“ uvedl k tomu pro list Šťávův advokát Jan Kalvoda.

Na základě mezitímního arbitrážního verdiktu z roku 2002, který přisoudil Diagu částečné odškodné, rozhodci počítali, kolik by měla firma inkasovat celkem. Kalkulace s pomocí několika expertních posudků předních poradenských firem se vlekla až do roku 2008. Stát byl tehdy odsouzen k placení více než osmi miliard korun. Hned se ovšem odvolal k přezkumnému řízení. Do něj se už hlásily offshoreové firmy včetně zmíněné Dumfries s tím, že jim Oršula svou údajnou pohledávku za Šťávou postoupil. Čechošvýcar Oršulovy nároky nikdy neuznával a bránil se i připuštění firem z daňových rájů do arbitrážního řízení.

A to, že jak offshoreové struktury, tak dříve i sám Oršula se do arbitráže hlásili na základě falešných dokumentů, má být právě trestným činem podvodu. Mohli totiž uvést arbitry v omyl, na jehož základě by je připustili do řízení, a tím způsobili v případě prohry státu škodu jak Diagu, tak také republice samé.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

21:09 Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

Vojenský analytik Martin Koller tentokrát ve své analýze pro ParlamentníListy.cz rozebírá reálnost p…