Noviny: Sisákova skupina se na zásah policie připravovala tím, že vyváděla ze svého impéria majetek

29. 1. 2016 11:02

Zásahu proti Sisákově skupině předcházely nejméně dva roky, během nichž vyšetřovatelé prověřovali trestní oznámení a v tichosti shromažďovali důkazy. Šéfům skupiny, Sisákovi a jeho partnerům, tím zároveň dali čas na to, aby ze svého impéria vyváděli majetek. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Noviny: Sisákova skupina se na zásah policie připravovala tím, že vyváděla ze svého impéria majetek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Operační středisko operačního odboru policejního prezidia

Připomíná, že policie před dvěma týdny obvinila 14člennou skupinu v čele s Petrem Sisákem a Ivo Halou. Byznysmeny a právníky podezírá z insolvenčních podvodů souvisejících s krachem firmy Via Chem Group. Údajně jde o jeden z nejsložitějších případů v historii české finanční kriminality.

Zásahu předcházely minimálně dva roky, během nichž vyšetřovatelé prověřovali trestní oznámení a v tichosti shromažďovali důkazy. Šéfům skupiny, Sisákovi a jeho partnerům, tím zároveň dali čas na to, aby ve svém impériu uklízeli. Přesněji, aby z něj vyváděli majetek.

Maxima pojišťovna změnila hlavního vlastníka

Loni například změnila hlavního vlastníka Maxima pojišťovna. Ještě koncem roku 2014 ji ovládaly firmy a osoby ze Sisákova okruhu.

Dnes Maximu ovládá ze dvou třetin nizozemská společnost Mella Holdings, za níž stojí exmanažer PPF Karel Pražák a bývalý ředitel České pošty, současný šéf Maxima pojišťovny Petr Sedláček.

Sisákovská stopa v pojišťovně zeslábla, stále je však podle listu patrná. V akcionářské struktuře nadále zůstává Zeveta řízená Sisákem seniorem, malé podíly drží Sisákův švagr Jaromír Florián či Halův tchán a Sisákův přítel Milan Točina.

Nový investor Karel Pražák kategoricky vylučuje, že by dnes měli Sisákovi lidé na chod pojišťovny vliv. Detaily obchodu – třeba kolik peněz za pojišťovnu na Sisáka napojeným subjektům zaplatil – ale upřesnit nechce.

Podivná firma Kingwater

Věřitelé Via Chemu jsou podle deníku přesvědčeni, že Sisák a spol. režírovali také vyvedení části majetku Via Chemu z jejich dosahu těsně před tím, než Via Chem zkrachoval. Pomoci tomu podle obvinění měla mimo jiné firma Kingwater.

Tuto společnost oficiálně vlastní kladenský advokát Václav Slavíček a na první pohled nemá se Sisákem nic společného. Před časem se zviditelnila tím, že koupila zadlužený stadion Slavie v pražském Edenu. Podle listu však zřejmě také pracuje pro Sisáka. Policii zajímá obchod Kingwateru s Via Chemem z roku 2013.

Šlo tehdy o složitý řetězec operací, při nichž byl z Via Chemu v době, kdy už byl předlužený a zralý na krach, vyveden majetek: konkrétně šlo o 30 procent akcií Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Deník upozorňuje, že Spolek je hlavní aktivum, které Via Chem vlastní.

Sisákova skupina má asi utajovaný vztah k fotbalovému stadionu v pražském Edenu

Via Chem za akcie nedostal žádnou reálnou protihodnotu, platilo se zápočtem sporných pohledávek. Akcie odcházely nejprve na Kingwater, pak na další offshorové firmy napojené podle policistů na Sisáka. Věřitelé tak podle policie přišli o 30 milionů korun.

Pokud firmu Kingwater jako součást této složité transakce skutečně diriguje Sisák, a podle deníku tomu vše nasvědčuje, je Slavíčkova firma součástí jeho impéria.

Pak je ale prý velmi pravděpodobné, že má Sisákova skupina utajovaný vztah také ke zmíněnému fotbalovému stadionu Eden, na němž hraje pražská Slavia.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

11:15 Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

Sociální sítě se plní nejrůznějšími ohlasy na volby. Co sdělil například ústavní právník Zdeněk Koud…