Noviny opět propírají herečku, kterou vyznamenal Zeman

8. 2. 2016 8:26

O herečce Jitce Frantové, která podle Archivu bezpečnostních složek byla spolupracovnicí StB, a přesto dostala vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana, píší Lidovky.cz.

Noviny opět propírají herečku, kterou vyznamenal Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Manželka Jiřího Pelikána Jitka Frantová

Vdova po významném exilovém novináři Jiřím Pelikánovi žije nyní v Itálii, kam emigrovala po roce 1968. Nadále hraje divadlo a píše knihy. Proti informacím, že se stýkala s StB, se herečka před loňským 28. říjnem, kdy získala medaili Za zásluhy, ohradila. „Já mohu jen s čistým svědomím říct, že jsem žádnou spolupráci s StB nepodepsala a také nikomu neškodila,“ uvedla tehdy pro deník Právo. 

Server Lidovky.cz však nyní zjistil, že v Archivu bezpečnostních složek existuje svazek Frantové nesoucí označení A, tedy agent. Nasazena měla být například proti herci Janu Werichovi, herečce Ireně Kačírkové či na dění v divadlech ABC, Laterna Magika či Na zábradlí. Vystupovala pod krycím jménem Barbora či Helena.

Pro spolupráci s StB navrhl Frantovou operativní pracovník ministerstva vnitra Zbyněk Martínek, a to 11. ledna 1961. Ministerstvo si Frantové povšimlo poté, co pro něj vypracovala zprávu o zájezdu do Berlína, kde popisovala, co jednotliví herci při své štaci dělali. 

Původní text ZDE.

Pracovníci StB si podle všeho Frantovou pochvalovali, byla prý iniciativní a naprosto oddaná ministerstvu vnitra. Jediné, co v písemnostech však chybí, je její podepsané prohlášení, kterým by svou spolupráci oficiálně potvrdila. Publicista Marek Vodrážka, který pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů, však tuto skutečnost považuje za zcela irelevantní. „Důležité je, že byla osobou tajně vázanou, stálou a spolehlivou, která plnila příkazy nejen kontrarozvědky, ale i rozvědky,“ uvedl. 

Herečka se k objevu serveru nechtěla vyjadřovat. Napsala, že své vyjádření již poskytla a nemá k tomu co dodat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

21:09 Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

Vojenský analytik Martin Koller tentokrát ve své analýze pro ParlamentníListy.cz rozebírá reálnost p…