Noviny opět propírají herečku, kterou vyznamenal Zeman

8. 2. 2016 8:26

O herečce Jitce Frantové, která podle Archivu bezpečnostních složek byla spolupracovnicí StB, a přesto dostala vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana, píší Lidovky.cz.

Noviny opět propírají herečku, kterou vyznamenal Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Manželka Jiřího Pelikána Jitka Frantová

Vdova po významném exilovém novináři Jiřím Pelikánovi žije nyní v Itálii, kam emigrovala po roce 1968. Nadále hraje divadlo a píše knihy. Proti informacím, že se stýkala s StB, se herečka před loňským 28. říjnem, kdy získala medaili Za zásluhy, ohradila. „Já mohu jen s čistým svědomím říct, že jsem žádnou spolupráci s StB nepodepsala a také nikomu neškodila,“ uvedla tehdy pro deník Právo. 

Server Lidovky.cz však nyní zjistil, že v Archivu bezpečnostních složek existuje svazek Frantové nesoucí označení A, tedy agent. Nasazena měla být například proti herci Janu Werichovi, herečce Ireně Kačírkové či na dění v divadlech ABC, Laterna Magika či Na zábradlí. Vystupovala pod krycím jménem Barbora či Helena.

Pro spolupráci s StB navrhl Frantovou operativní pracovník ministerstva vnitra Zbyněk Martínek, a to 11. ledna 1961. Ministerstvo si Frantové povšimlo poté, co pro něj vypracovala zprávu o zájezdu do Berlína, kde popisovala, co jednotliví herci při své štaci dělali. 

Původní text ZDE.

Pracovníci StB si podle všeho Frantovou pochvalovali, byla prý iniciativní a naprosto oddaná ministerstvu vnitra. Jediné, co v písemnostech však chybí, je její podepsané prohlášení, kterým by svou spolupráci oficiálně potvrdila. Publicista Marek Vodrážka, který pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů, však tuto skutečnost považuje za zcela irelevantní. „Důležité je, že byla osobou tajně vázanou, stálou a spolehlivou, která plnila příkazy nejen kontrarozvědky, ale i rozvědky,“ uvedl. 

Herečka se k objevu serveru nechtěla vyjadřovat. Napsala, že své vyjádření již poskytla a nemá k tomu co dodat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sobotka se držel funkce jak jistý materiál košile. Prezident Zeman potvrdil jmenování Babiše premiérem, podpořil Okamuru a „odpuzujícího“ Kalouska vyzval k odstoupení

16:26 Sobotka se držel funkce jak jistý materiál košile. Prezident Zeman potvrdil jmenování Babiše premiérem, podpořil Okamuru a „odpuzujícího“ Kalouska vyzval k odstoupení

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro server Blesk.cz v Lánech vyjádřil k výsledkům voleb. Moderá…