Noviny píší o moci šéfa národní banky Singera za vlády Nečase a Kalouska

21. 1. 2014 8:01

Lidové noviny hned na titulní stránce ohlašují, že Miroslav Singer končí. Vehementní kritici předvánoční intervence či rovnou celé měnové politiky ČNB by však neměli jásat. Ve funkci guvernéra totiž Singer zůstává. Končí však prý jako premiér, kterým díky slabým vládám ve skutečnosti byl doposud.

Noviny píší o moci šéfa národní banky Singera za vlády Nečase a Kalouska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer

Podle Lidových novin si centrální banka v předchozích letech vybudovala ve státě silné postavení a zejména ve vztahu k Evropské unii její vliv výrazně přesahoval zákonem svěřenou roli strážce měny. Často to prý byl právě Miroslav Singer, nikoliv Petr Nečas, kdo rozhodoval, jaká pozice se bude hájit na jednání v Bruselu.

Když se například jednalo o celoevropském dohledu nad bankami, začala ČNB požadovat posílení svých pravomocí a vláda ji v tom podpořila. I Miroslav Kalousek dnes vzpomíná: „Miroslav Singer na tom tehdy trval.“

Nastupující Sobotkova vláda již avizovala, že chce zásadně změnit naši evropskou politiku a součástí má být obrat i v tomto bodě. Hlavním nositelem evropské agendy, třeba otázky přijetí eura, má pro příště být jednoznačně vláda. „Debata může probíhat mezi vládou a bankou. Primárně jsou to však politická rozhodnutí kabinetu,“ říká jednoznačně Bohuslav Sobotka.

Vzhledem k tomu, že postoj nové vlády k EU nejspíš nebude tak skeptický jako u vlád předchozích, dají se očekávat značné střety. Dosavadní dominance bankéřů totiž prý nejspíš vycházela zejména ze slabosti vlády.

„Česká vláda ani Parlament nemají intelektuální kapacitu na to kriticky návrhy ČNB posoudit,“ říká na rovinu analytik Zdeněk Kudrna. Jeho zkušenost potvrzuje i nejmenovaný státní úředník: „Jenom ČNB dokáže hodinu před schůzkou kvalifikovaně zanalyzovat materiál, který přistál na stole,“ říká. Na Ministerstvu financí prý navíc dříve nebyla ani vůle nějak centrální bance čelit. To by se však nyní mělo změnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neuvěřitelné VIDEO premiéra Sobotky. Besedoval s výkvětem pražské kavárny, vysvětloval, jak bojuje se žumpou a pak ho ustřihli uprostřed věty

19:53 Neuvěřitelné VIDEO premiéra Sobotky. Besedoval s výkvětem pražské kavárny, vysvětloval, jak bojuje se žumpou a pak ho ustřihli uprostřed věty

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka nedávno vyrazil na zajímavou návštěvu, které se překvapivě nedos…