ODS odmítá ultimátum TOP 09 o připojení k fiskálnímu paktu EU

31. 1. 2013 10:30

ODS odmítá ultimátum TOP 09 o nutnosti přistoupení České republiky k fiskálnímu paktu EU. Podle dnešního usnesení grémia ODS připojení k paktu přichází v úvahu jedině poté, co bude v Česku schválena finanční ústava a ústavní zákon o referendu o přijetí eura. Bez toho to smysl nemá, řekl novinářům předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Grémium se sešlo před odpolední koaliční schůzkou.

ODS odmítá ultimátum TOP 09 o připojení k fiskálnímu paktu EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byl mimo jiného i návrh změny zákoníku práce

Benda označil ultimativní požadavek TOP 09 za zbytečný a doufá, že se strany shodnou na nějaké podobě nové koaliční smlouvy. TOP 09 shodu nad koaliční smlouvou podmínila závazkem připojení k fiskálnímu paktu. Zástupci ODS, TOP 09 a LIDEM dnes zřejmě požadavek TOP 09 nevyřeší a nechají ho na setkání lídrů koalice K9, které se má konat na začátku února.

Stranou stojí jen ČR a Velká Británie

TOP 09 v úterý nečekaně přišla s požadavkem, aby se Česko připojilo ke skoro rok staré dohodě zemí EU, podle níž mají země do svého práva zabudovat pravidlo vyrovnaných či přebytkových rozpočtů v dobrých časech. Dohoda je závazná pro členy eurozóny, ostatní se mohou přidat. Loni v březnu, kdy se dokument podepisoval, zůstaly stranou jen ČR a Velká Británie.

TOP 09 argumentuje tím, že pokud jsou podmínky české finanční ústavy přísnější než ty evropské, není důvod stát mimo společnou evropskou dohodu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš láká ODS, ta je možná nakřáplá. Nastupuje Okamura, drží prý v hrsti Zemana a má nápady, ze kterých se kavárna po...

7:31 Babiš láká ODS, ta je možná nakřáplá. Nastupuje Okamura, drží prý v hrsti Zemana a má nápady, ze kterých se kavárna po...

103 hlasů by mohla mít případná koalice dvou nejúspěšnějších stran skončených sněmovních voleb – hnu…