Odbory a zaměstnavatelé se výjimečně shodnou: Nechtějí, aby stát nalil peníze do OKD

01.02.2016 18:03

Odbory a zaměstnavatelé se důrazně stavějí proti tomu, aby stát naléval peníze do společnosti OKD. Podle nich je za situaci ve firmě odpovědný jednoznačně vlastník. Novinářům to dnes po jednání tripartity řekli šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Těžební společnost New World Resources (NWR), která OKD vlastní, navrhla uzavřít prodělečný Důl Paskov už letos.

Odbory a zaměstnavatelé se výjimečně shodnou: Nechtějí, aby stát nalil peníze do OKD
Foto: OKD
Popisek: OKD

„Podporujeme, aby stát nedal ani halíř do OKD a NWR. Odpovědnost vlastníků je jednoznačná. Jsme připraveni se v krizové situaci, která může nastat třeba už v únoru, zapojit do řešení,“ uvedl Hanák.

OKD oznámila v roce 2013, že prodělečný Paskov zavře. Vláda se předloni v červnu s majitelem dohodla, že se tam bude těžit do konce roku 2017 a stát zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohodu podepsali ministr průmyslu a zástupci OKD a NWR. Loni před koncem roku firma přišla s tím, že by těžba skončila letos.

Pro horníky bude konec asi bolestivý

Odbory stojí o to, aby se uhlí těžilo dál. Podle Středuly ale stát nyní nemůže do řešení vstupovat, soukromou firmu by neměli sponzorovat daňoví poplatníci a jednat musí majitel. „Možností je daleko víc. Záležet bude na odpovědnosti majitelů. Zda to bude mít pro horníky pozitivní konec, se nedá říct, spíš konec bolestivý,“ uvedl Středula. Dodal, že pokud horníci nedostanou mzdy, jsou připraveni k protestům. „Může se stát, že nevyfárají,“ podotkl šéf ČMKOS.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vláda situaci „pečlivě monitoruje“ a připravuje opatření. Zmínil dřívější penzi horníků. Ministerstvo práce chystá posílení úřadů práce v regionu, pobočka by měla být přímo u utlumovaného dolu. Lidé, kteří přijdou o zaměstnání, by měli dostat příspěvky na dojíždění. Firmy by zase mohly získat podporu na vytvoření nových míst. Kabinet chce využít nejen peníze z rozpočtu na aktivní politiku zaměstnanosti, ale i z EU. „Nelze pominout odpovědnost vlastníka při řešení, nechci předjímat postup OKD či NWR,“ řekl Sobotka. Vláda podle něj bude dál v kontaktu s vlastníky i věřiteli.

Zaměstnavatelé a odboráři vládu za vyjednávání o situaci i chystaná opatření chválí. Podle Středuly je příprava „masivní a kvalitní“.

Tripartita dnes projednala také návrh surovinové politiky. Dokument, o němž bude rozhodovat kabinet, doporučila k přijetí. Zaměstnavatelé a odbory naopak odmítli přípravu takzvaného antifosilního zákona. Další tripartitní jednání by se mělo konat 7. března.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…