Odklad inkluze. Ministryně Valachová přišla s kompromisem

29. 1. 2016 7:50

Odloženo. Inkluze ve školství se naplno rozjede až v září 2018. Původně měly mít handicapované děti snazší přístup do běžných škol již od tohoto roku. Část speciálních pedagogů i některé kraje však proti této změně protestovaly. Píší to dnešní Hospodářské noviny.

Odklad inkluze. Ministryně Valachová přišla s kompromisem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Valachová

S kompromisem, co se týče výuky handicapovaných dětí v běžných třídách, přišla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Navrhla dvouleté přechodné období, kdy budou platit stará i nová pravidla zároveň. V případě, že kraje jako zřizovatelé tedy nezvládnou zajistit vhodného asistenta, bude možné rodiče odkázat do třídy se speciální podporou. 

„Máme dva roky na to, abychom zajistili, že jakákoliv škola kdekoliv v republice, kam přijde dítě s nějakou speciální potřebou, bude schopná zařídit to, co říká zákon. Myslím si, že dvouleté období je dostatečné,“ uvedla k tomu Valachová.

Kateřina Valachová, Ph.D.

  • ČSSD
  • ministryně školství, mládeže a tělovýchovy

Během těch dvou let by mělo dojít k vyšetření handicapovaných dětí, aby ministerstvo vědělo, na jaká opatření má vyčlenit peníze. Ministryně také uvádí, že je nutné posílit školská poradenská zařízení, která se starají o děti se speciálními potřebami. 

„Odložení školám určitě pomůže. Pořád ale platí, že nesouhlasíme se záměrem vzdělávat děti s lehkým mentálním postižením v běžných třídách,“ uvedl k tomu předseda Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař.

Odklad změn se oproti tomu nelíbí bývalému ministru školství Ondřeji Liškovi, který za inkluzi bojoval. Je to podle něj krok zpátky a polovičaté řešení.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypukla válka: „ČR potřebuje prezidenta, ne kývala!“ vypálili z Hradu. „Vy se toho Drahoše bojíte,“ vrátila hned ránu redaktorka ČT. A přidali se...

20:41 Vypukla válka: „ČR potřebuje prezidenta, ne kývala!“ vypálili z Hradu. „Vy se toho Drahoše bojíte,“ vrátila hned ránu redaktorka ČT. A přidali se...

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš řekl poslední slovo. Jde do toho a zabojuje o Hrad. Mluvčí …