Odpůrce brexitu ztrhal Camerona: Tvoje zastrašovací kampaň byla k ničemu

16.06.2016 12:46

Komentátor agentury Bloomberg Clive Crook kritizuje kampaň zastánců setrvání Velké Británie v Evropské unii. Tvrdí, že místo pozitivního pohledu se snažili voliče pouze zastrašit. Přesto doufá, že Velká Británie nakonec v EU zůstane.

Odpůrce brexitu ztrhal Camerona: Tvoje zastrašovací kampaň byla k ničemu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Velké Británie David Cameron

Podle Crooka vše nasvědčuje tomu, že by skutečně mohla Velká Británie mohla EU opustit. Jak však uvádí, nebude to tím, že by kampaň pro brexit byla tak dokonalá a přesvědčivá. „Zatímco kampaň za vystoupení země z EU byla dost slabá, vládní kampaň premiéra Davida Camerona a jeho spojenců byla ještě horší. Strašení voličů propadem ekonomiky a mnoha dalšími hrozbami se ukázalo jako kontraproduktivní,“ soudí Crook.

„Kampani uškodila hysterie a apokalyptické vize o nemožnosti prosperovat mimo Evropskou unii. Přitom příklad Švýcarska jasně ukazuje, že to není pravda. Přesto důraz na tento aspekt s požehnáním samotné Evropské komise v kampani se i nadále akcentoval. Televizní diváci se otevřeně vysmívali Cameronovi, když se jej jeden z tazatelů zeptal, jestli přijde dříve třetí světová válka, nebo recese po brexitu.“

Celý text v angličtině je ZDE.

Crook se také pozastavuje nad alarmistickým výrokem předsedy Evropské rady Donalda Tuska, podle jehož názoru by mohl brexit znamenat začátek konce nejenom Evropské unie, ale také západní politické civilizace. „Podobné strašení bylo fatální chybou. Tvůrci kampaně se měli více soustředit na vykreslení pozitivního obrazu budoucnosti země v EU. Na obranu Camerona však musím dodat, že mu ostatní evropští lídři nedali příliš na výběr,“ píše Crook.

„Cameron se rozhodl pro uspořádání referenda především z důvodu nespokojenosti s fungováním EU, která byla v posledních měsících zesílena obavami z masivní migrace. Šéf konzervativců si uvědomil, že tento sentiment nemůže být ignorován. Částečně také proto, že se obával rozdělení své strany. Domníval se tedy, že vše vyřeší tím, když vyjedná nové podmínky s Evropskou unií a dohodne se s voliči,“ konstatuje s tím, že měli evropští vůdci vyjít Cameronově snaze vstříc.

Evropští vůdci měli podle Crooka ve světle narůstajících antipatií vůči EU v mnoha dalších členských státech uznat, že Evropská unie se musí změnit. „Jejich odpověď na Cameronovy návrhy byla mizerná. Premiérovi vlastně vzkázali, že Velká Británie nemá co mluvit do toho, jak by se měla Evropa změnit,“ kritizuje Crook, který však stále věří, že nerozhodnutí voliči nakonec vsadí na jistotu a budou hlasovat proti brexitu. „Vystoupení z EU by s sebou přineslo příliš velká rizika. I kdyby se nakonec nenaplnily všechny katastrofické scénáře, negativa by nad pozitivy zcela jistě převážila.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…