Okamura: Stali jsme se montovnou, odpadním košem nekvalitních potravin. EU je v křeči. Odchod z ní je elegantní řešení

12. 9. 2017 14:39

Tomio Okamura se v rozhovoru pro regionalnitelevizi.cz rozpovídal o tom, proč slibuje odchod z Evropské unie po anglicku, jaký by to mělo dopad na českou ekonomiku či proč jsou dosavadní návrhy na zvyšování mezd jednou velkou lží. V televizním rozhovoru se také Tomio Okamura rozpálil do běla kvůli své dávné kauze, která byla důvodem rozdělení jeho původního hnutí Úsvit.

Okamura: Stali jsme se montovnou, odpadním košem nekvalitních potravin. EU je v křeči. Odchod z ní je elegantní řešení
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura na závodech horských kol

Podle Tomia Okamury EU ztrácí politickou moc a je v totální křeči. Odchod z EU je tak podle něj elegantní řešení. „Prosazujeme blízkou spolupráci se zeměmi EU, ale na jiném formátu. A to na základě platné smlouvy o EHP, která nám zaručuje svobodu pohybu, zboží, služeb a kapitálu. Tzn. nemění se vůbec nic. I EU je signatářem této smlouvy, už kvůli Švýcarsku a Norsku. Chceme spolupráci co nejhlubší, ovšem bez diktátu Bruselu,“ uvedl Okamura v rozhovoru.  

Dotace podle něj nikdy nepřinesly prosperitu, ale krach. „Stali jsme se montovnou a odpadním košem nekvalitních potravin, případné vystoupení z EU by tuto naši situaci zásadně změnilo,“ prohlásil a zkritizoval státní podporu zahraničním investorům na úkor českých podnikatelů, kteří vytváří výrobky s vysokou přidanou hodnotou.

„Vezměte si třeba korejskou firmu Nexen na pneumatiky. Vláda se tím chválila, a já, když jsem se podíval na tu smlouvu, tak vyšlo najevo, že čeští občané přispěli této firmě miliony na vytvoření nových pracovních míst. A není tam podmínkou, že mají zaměstnat české občany. Takže my platíme pracovní místa z našich daní cizincům,“ prozradil. 

Dále prozradil, proč jsou snahy vládních činitelů na zvyšování mezd jednou velkou lží; základem je podle něj přijmout zákon o regulaci vývozu kapitálu. „Peníze nezůstávají v ČR, nezvyšují se tady mzdy a ty zahraniční nadnárodní korporace vyvádí zisk do zahraničí. Čili zvyšovat minimální mzdu je potřeba, ale musí to mít nějaké doprovodné zákony. Zákon o regulaci vývozu kapitálu mimo jiné způsobí to, že firmy nechají peníze v bankách, banka zlevňuje úvěry, hypotéky a znovu se protáčí ty peníze do ekonomiky,“ pokračoval Okamura. 

Ten si také nebral servítky, když přišlo na byrokracii či daně. „Když vás nějaká kontrola bude chtít nachytat, tak vás nachytá, protože je v tom takový maglajs, že se v tom vůbec nikdo nevyzná. Jsme na chvostu vyspělých zemí, pokud jde o účetní zátěž firem. Firmy mají neskutečné vícenáklady kvůli vysoké byrokracii, pak se nedostávají peníze na to, aby se zvyšovaly mzdy pracovníkům. Máme jednu z nejvyšších DPH – Švýcarsko má 8 %, Japonsko má taky 8 %. Kde tedy těch 13 % je, když tam mají několikanásobně vyšší důchody i platy?“ rozohnil se. 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Richterová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

18:51 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Exhejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola sepsal…